Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Fizik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 122

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Sayfa 122 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Fizik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 122

Radyo Dalgaları

Radyo ve TV dalga vericileri tarafından yayılan dalgalar, radyolarda sese, televizyonlarda ise ses ve görüntüye dönüştürülür (Görsel 3.8).

Mikrodalgalar

Mikrodalgalar radar sistemlerinde, uzun mesafeli bilgi aktarımında ve mikrodalga fırınlarda kullanılır (Görsel 3.9).

Kızılötesi Işınlar

Kızılötesi ışınlar, hastalıkların tespitinde ve termal kameralarda kullanılır (Görsel 3.10).

Görünür Işık

Görünür ışık, insan gözü tarafından algılanabilen elektromanyetik dalgalardır. Beyaz ışık, prizmaya düşürüldüğünde kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi ve mor ışık renklerine ayrılır (Görsel 3.11). Bu renkler insan gözü tarafından görülür.

Morötesi (Ultraviyole) Işınlar

Morötesi ışınların kaynağı genellikle Güneş’tir. Güneş ışınlarının kemik gelişimi için gerekli olan D vitamininin ciltteki üretiminde önemli bir yeri vardır. Ancak morötesi ışınların cilt kanserine sebep olabileceği de göz ardı edilmemelidir. Morötesi dalgalar sterilizasyon işlemlerinde kullanılır (Görsel 3.12).

X-Işınları

X-ışınları; tıp alanında nükleer görüntüleme sistemlerinde ve endüstride geniş kullanım alanına sahiptir. Tıpta teşhis ve tedavi amacıyla röntgen çekimlerinde (Görsel 3.13) ve bilgisayarlı tomografide kullanılır. Hastanelerde bu cihazların bulunduğu odaların kapısında radyasyon uyarı işareti bulunur (Görsel 3.14). X-ray (X-rey) cihazlarının çalışması, nesnelerin sabit bir X-ışını kaynağından geçirilerek içeriklerinin tespiti şeklindedir.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

10. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 122 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!