Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Fizik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 125

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Sayfa 125 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Fizik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 125

3.2.1. Atma ve Periyodik Dalga Oluşumu Arasındaki Fark

Yay dalgaları, dalgaların sınıflandırılmasında hem enine hem de boyuna dalgalar sınıfında yer alır. Sarmal bir yayda oluşturulan dalgaların enine ya da boyuna dalga olması, dalga kaynağının çalışma şekline bağlı olarak değişir.

Sarmal bir yayda boyuna dalga oluşturulması Şekil 3.9’da basamaklar hâlinde verilmiştir. Üretilen bir dalganın yayda ilerleyebilmesi için yaya bir kuvvet uygulanarak yayın gerilmesi gerekir (Şekil 3.9: a). Gerilmiş yay üzerindeki tellerin bir kısmı belirli zaman aralıklarında sıkıştırılıp bırakıldıktan sonra (Şekil 3.9: b) yayda ilerleme doğrultusunda titreşim hareketi yapan bölgeler oluşur (Şekil 3.9: c). Bu şekilde oluşan dalgalar, boyuna dalgalardır.

Yayda oluşturulan dalgaların ilerleyebilmesi için; yay gerilerek (Şekil 3.10) yayın diğer ucu yay doğrultusuna dik olacak şekilde, yukarı aşağı hareket ettirildiğinde, dalgaların ilerleme doğrultusuyla yayı oluşturan halkaların titreşim doğrultuları birbirine dik olur (Şekil 3.11). Sarmal yayda bu şekilde oluşturulan dalgalar, enine dalgalardır.

Yayı gerdikten sonra yayı geren el; yay doğrultusuna dik olacak şekilde, sürekli, eşit zaman aralıklarında yukarı ve aşağı hareket ettirildiğinde yay üzerinde genlikleri ve dalga boyları eşit olan dalgalar oluşur. Bu dalgalara periyodik dalga denir. Şekil 3.11’de görülen enine dalgalar aynı zamanda periyodik dalgalardır. Yayı gerdikten sonra yayı geren el, yay doğrultusuna dik olacak şekilde anlık olarak yukarı kaldırılıp tekrar ilk konumuna geri getirildiğinde ise yay üzerinde bir dalga parçası oluşur. Anlık oluşturulan dalga parçasına atma (puls) denir (Şekil 3.12).

Dalgalarda yansıma ve farklı bir ortama geçme olaylarının periyodik dalgalarda incelenmesi zordur. Dalgaların tamamının incelenmesi yerine bir dalga parçasının incelenmesi, dalgalarla ilgili özelliklerin anlaşılmasını kolaylaştırır. Bu nedenle atma, dalgaların özelliklerini incelemek için oluşturulur.

Atma ve periyodik dalgalar arasındaki farkları gözlemlemek için “Atma ve yay dalgaları” deneyini yapınız.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

10. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 125 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!