Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Fizik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 126

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Sayfa 126 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Fizik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 126

3.2. DENEY

Deneyin Adı: Atma ve yay dalgaları
Deneyin Amacı: Atma ve periyodik dalga arasındaki farkın gözlenmesi

Deneyde Kullanılan Araçlar

• Sarmal yay
• Masa kıskacı
• Metal çubuk
• İkili bağlama parçası

Deney Düzeneğinin Hazırlanışı

1. Adım: Masa kıskacını masaya sabitleyerek metal çubuğu kıskaca şekildeki gibi yerleştiriniz. İkili bağlama parçasını kullanarak yayın bir ucunu metal çubuk üzerine sabitleyiniz.
2. Adım: Masanın diğer tarafına geçip yayın boşta kalan ucunu elinizle çekerek yayı geriniz.

Deneyin Yapılışı

1. Adım: Yayı gerdiğiniz elinizi yay doğrultusuna dik olacak şekilde birkaç kez yukarı aşağı hareket ettiriniz. Gözlemlediğiniz görüntüyü yandaki bölgeye çiziniz.
2. Adım: Yay hareketsiz durumda iken yayı gerdiğiniz elinizi yay doğrultusuna dik olacak şekilde sadece bir kez yukarı kaldırıp ilk konumuna geri döndürünüz. Gözlemlediğiniz görüntüyü yandaki bölgeye çiziniz.

Sonuç ve Değerlendirme

1 ve 2. adımlarda yay üzerinde oluşan dalga şekilleri arasındaki farkı açıklayınız.

  • Cevap:

1. Adımda yayı gerdiğimiz eli yukarı aşağı hareket ettirdiğimizde, yay üzerinde periyodik bir dalga oluşur. Yani, yayın üzerinde belirli aralıklarla tepe ve çukur noktaları oluşur. Bu dalga, hareketli bir dalga olarak adlandırılır. Çünkü, dalga hareketi yay üzerinde ilerlemez ve yayın hareketsiz kalmasına rağmen dalga hareketi gözlemlenebilir.

2. Adımda ise yayı gerdiğimiz eli sadece bir kez yukarı kaldırdığımızda, yay üzerinde tek bir atma dalgası oluşur. Atma dalgası, bir enerji darbesinin yay boyunca ilerlemesiyle oluşan bir dalga türüdür. Bu dalga, hareketli bir dalga değildir ve yay üzerinde sadece bir kez oluşur.

10. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 126 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!