Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Fizik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 132

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Sayfa 132 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Fizik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 132

Sabit bir uca gönderilen baş yukarı bir atma (Şekil 3.16: a) engele ulaştığında engeli yukarı çıkmaya zorlar. Engel hareket etmeyeceği için Newton’ın etki-tepki yasası gereği yaya aşağı doğru bir kuvvet uygular. Atma bu kuvvetin etkisiyle “Atmaların yansıması” deneyinde de görüldüğü gibi baş aşağı dönerek engelden yansır (Şekil 3.16: b).

Sabit bir uca gönderilen baş yukarı bir atma engelden baş aşağı dönerek yansırken baş aşağı gönderilen bir atma engelden baş yukarı yansır.

Serbest bir uca gönderilen baş yukarı atma (Şekil 3.17: a) engele ulaştığında engeli yukarı çıkmaya zorlar. Engel hareketli olduğundan atma yukarı çıkarak kinetik enerjiyi potansiyel enerjiye dönüştürür. Hareketli uç aşağı inerken potansiyel enerji yeniden kinetik enerjiye dönüşerek “Atmaların yansıması” deneyinde de görüldüğü gibi atmanın baş yukarı yansımasını sağlar (Şekil 3.17: b).

Serbest bir uca baş yukarı gönderilen bir atma, yine baş yukarı yansır. Baş aşağı gönderilen bir atma engelden yine baş aşağı yansır.

İdeal yay sistemlerinde oluşturulan atmaların yansıması olayında atmanın genliği, genişliği ve sürati değişmez.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

10. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 132 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!