Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Fizik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 44

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Sayfa 44 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Fizik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 44

1.1. ETKİNLİK

Etkinliğin Adı: Mıknatısın etrafında oluşan manyetik alanın kutup şiddetine ve mıknatısa olan uzaklığına bağlı değişimi
Etkinliğin Amacı: Manyetik alanın büyüklüğünü etkileyen bazı değişkenlerin incelenmesi
Kullanılan Malzemeler: Bilgisayar veya etkileşimli tahta

Etkinliğin Yapılışı

1. Adım: Karekodu okutarak “Mıknatıslar” simülasyonunu açınız.
2. Adım: Simülasyonun seçenekler kısmındaki “Alan metreyi göster” tuşunu seçiniz. Alan metreyi sabitleyip mıknatısın “Kutup şiddeti kuvvet” tuşunu O’dan 100’e doğru artırarak alan metrede verilen manyetik alan şiddet değerlerinin değişimini gözlemleyiniz.
3. Adım: Simülasyondaki alan metreyi mıknatısa yaklaştırarak manyetik alan değerlerinde meydana gelen değişiklikleri gözlemleyiniz.

Etkinliğin Sonuçlandırılması

Etkinliğin 2 ve 3. adımlarındaki alan metrede okunan manyetik alanın şiddet değerlerindeki değişimi arkadaşlarınızla tartışınız.

  • Cevap:

Mıknatısın etrafında oluşan manyetik alanın kutup şiddeti kuvvetinin artması, manyetik alanın şiddetini de artırır. Bu, simülasyondaki alan metrede verilen manyetik alan değerlerinin artmasıyla gözlemlenir. Aynı zamanda, mıknatısa olan uzaklık arttıkça manyetik alanın şiddeti azalır. Bu, simülasyondaki alan metrede verilen manyetik alan değerlerinin azalmasıyla gözlemlenir. Bu sonuçlar, manyetik alanın büyüklüğünü etkileyen bazı değişkenlerin incelenmesi açısından önemlidir. Örneğin, manyetik alanın şiddetini artırmak için mıknatısın kutup şiddeti kuvveti artırılabilir veya alan metre mıknatısa yaklaştırılabilir. Bu etkinlik, manyetik alanın temel özelliklerini anlamak için yararlı bir uygulamadır.

10. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 44 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!