Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Fizik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 57

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Sayfa 57 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Fizik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 57

National Research Council (Neyşınıl Risörç Kansıl-Ulusal Araştırma Konseyi) ve National Academy of Sciences (Neyşınıl Akademi of Saynsıs-Ulusal Bilimler Akademisi) tarafından desteklenen bir çalışmada yerleşim alanlarının enerji iletim hatlarına yakınlığıyla lösemi (kan kanseri) hastalığı arasında bir ilişki olduğu ortaya konmuştur.

Tellerin etrafında oluşan elektromanyetik alanların sinir sistemi üzerindeki olumsuz etkilerinden dolayı bağışıklık sisteminin zayıfladığı ve kanser riskinin arttığı tıbbi olarak kabul edilmiştir. Ayrıca manyetik alanların hassas cihazlar üzerinde de etkili olduğu bilinmektedir.

Elektromıknatıslar

Manyetik maddelerin üzerine sarılmış telden akım geçirildiğinde akımın oluşturduğu manyetik alandan etkilenen bu maddeler mıknatıslık özelliği gösterir. Bu şekilde oluşturulmuş yapay mıknatıslara elektromıknatıs denir. Demir çubuğun etrafına dışı yalıtılmış iletken tel sarılıp (Şekil 1.31) telden akım geçirildiğinde elektromıknatıs elde edilir. Elektromıknatısın oluşturduğu manyetik alanın büyüklüğü, iletken telden geçen akımın şiddeti ve sarım sayısı ile doğru orantılıdır.

Telefon konuşması sırasında telefonun içinde bulunan elektromıknatıs, ses sinyallerini elektrik sinyallerine veya elektrik sinyallerini ses sinyallerine dönüştürür. Elektromıknatıslar, mikrofondan hoparlöre (Görsel 1.19), kapı zilinden (Görsel 1.20) elektrik motoruna (Görsel 1.21), ölçü aletlerinden telgrafa, vinçlerden hızlı trene (maglev) kadar geniş bir kullanım alanına sahiptir (Görsel 1.22).

Maglev trenlerinin altında güçlü mıknatıslar bulunur. Tren raylarına konulan elektromıknatısların oluşturduğu manyetik alan sayesinde raylardan yükselen tren, yüksek hızla hareket ettirilebilir.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

10. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 57 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!