Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Fizik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 81

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Sayfa 81 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Fizik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 81

Sıvılar, basınç farkından dolayı hareket eder. Şekil 2.11 ’deki bileşik kabın tabandaki sıvı basınçları eşit olduğundan boruda herhangi bir sıvı hareketi oluşmaz.

Bileşik kaplar sisteminin kollarının şekli ve kesit alanı ne olursa olsun bütün kollardaki sıvı yükseklikleri birbirine eşittir (Görsel 2.11). Bunun basit bir örneği cam demlikte görülebilir (Görsel 2.12). Demliğin gövde kısmındaki çay ile boru kısmındaki çayın üst sınırları birbiriyle aynı seviyededir.

Kollarında aynı cins sıvı bulunan Şekil 2.12’deki bileşik kapta I. koldaki sıvı yüksekliği daha fazla olduğu için tabandaki sıvı basıncı (P.,), II. kolun tabanındaki sıvı basıncından (P2) büyüktür. Bu nedenle musluk açıldığında I. koldan II. kola sıvı geçer. Bu akış iki kolun tabanındaki sıvı basıncı eşitleninceye kadar devam eder. Sıvı akışı durduğunda kollardaki sıvı seviyeleri eşitlenmiş olur. Görüldüğü gibi sıvılar daima basıncın büyük olduğu yerden küçük olduğu yere doğru hareket eder.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

10. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 81 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!