Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Fizik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 82

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Sayfa 82 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Fizik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 82

Su Cenderesi

Birleştirilmiş borular, sıvı ve hareketli pistonlarla oluşturulan düzeneğe su cenderesi denir. Su cenderelerinde yüzey alanı küçük olan pistona kuvvet uygulandığında sıvı yüzeyinde oluşan basınç, Pascal Prensibi’ne göre sıvının temas ettiği bütün yüzeylere dolayısıyla büyük pistona kadar aynen iletilir. Böylece yüzey alanı büyük olan pistonda daha büyük bir basınç kuvveti elde edilir. Su cenderelerinde küçük bir kuvvet uygulanarak büyük kütleli cisimler kaldırılabilir.

Dengeye gelmiş Şekil 2.13’teki su cenderesinde F kuvvetiyle X pistonunun ağırlığından dolayı oluşan K noktasındaki toplam basınç, G ağırlıklı cisim ve Y pistonunun ağırlığından dolayı oluşan L noktasındaki toplam basınca eşittir. PK = PL olur.

Araç bakım istasyonlarında kullanılan araç kaldırma sistemleri (Görsel 2.13) ve araçlarda kullanılan hidrolik fren sistemlerinin (Şekil 2.14) çalışma prensipleri su cendereleri ile aynıdır. Fren pedalına uygulanan kuvvetin oluşturduğu basınç, sistemdeki sıvı tarafından balatalara iletilir. Bunun sonucunda frenleme gerçekleşir. Hidrolik sistemle çalışan damperlerin (Görsel 2.14) çalışma prensibi Pascal Prensibi’ne dayanır.

Birbirine karışmayan özkütleleri farklı iki sıvının bulunduğu U borusunda sıvılar dengeye geldiğinde kollardaki sıvı seviyeleri birbirinden farklı olur (Şekil 2.15). Ancak sıvıların K ve L noktalarında oluşturduğu basınçlar eşittir.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

10. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 82 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!