Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Fizik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 87

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Sayfa 87 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Fizik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 87

1. Gazın sıcaklığı ve kabın hacmi sabit kalmak şartıyla kaptaki molekül sayısı artırılırsa birim yüzeye birim zamanda çarpan molekül sayısı artacağından gazın basıncı artar (Şekil 2.21).

2. Kapalı bir kaptaki gazın hacmi ve molekül sayısı sabit kalmak şartıyla sıcaklığı artırılırsa moleküllerinin hızı artar ve birim yüzeye birim zamanda çarpan molekül sayısının artması sebebiyle basıncı da artar (Şekil 2.22). Bu durumda kapalı bir kaptaki gazın basıncı sıcaklığı ile doğru orantılıdır.

3. Kapalı bir kaptaki gazın (Şekil 2.23: a) sıcaklığı ve molekül sayısı sabit kalmak şartıyla hacmi azaltıldığında (Şekil 2.23: b) birim yüzeye birim zamanda çarpan molekül sayısı artacağından gazın basıncı da artar. Kapalı bir kaptaki gazın basıncı, hacmiyle ters orantılıdır.

Sürtünmesi önemsiz, sızdırmaz ve hareketli pistonla kapatılmış bir kaptaki (Şekil 2.24) gazın basıncı, pistonun ağırlığından dolayı oluşan basınç ile açık hava basıncının toplamına eşittir.
Şekil 2.22: Sıcaklığı artırılmış gaz moleküllerinin hareketi
Piston
Şekil 2.24: Hareketli piston kullanılarak gazın basıncının sabit tutulması
Kaptaki gazın sıcaklığı artırılırsa veya kaba bir miktar daha gaz ilave edilirse iç basıncı artacağı için piston yukarı yönde hareket ederek iç basıncı düşürür. Gazın basıncı, tekrar pistonun ağırlığından dolayı oluşan basınç ile açık hava basıncının toplamına eşit olduğunda yeniden denge sağlanır.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

10. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 87 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!