Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Fizik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 88

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Sayfa 88 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Fizik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 88

Esnek balondaki gazın basıncı, balonun dış yüzeyine etki eden basıncı dengelemektedir (Şekil 2.25). Balonun esneklik direnci ihmal edilirse PGaz = P0 olur. Balona bir miktar daha gaz ilave edilirse balonun hacmi büyür. Ancak dış basınç sabit kaldığı için balonun içindeki gazın basıncı değişmez. Aynı durum kapalı kaptaki esneyebilen sızdırmaz esnek zar ile ayrılmış gazlar için de geçerlidir. İnce zar, gazların basınçları eşitleninceye kadar esner (P1 = P2) (Şekil 2.26).

Manometre

Kapalı bir kaptaki gazın basıncını ölçen alete manometre denir. Cıvalı manometreler, açık uçlu manometre ve kapalı uçlu manometre olmak üzere ikiye ayrılır.

Açık uçlu bir manometrede (Şekil 2. 27) kapalı kaptaki gazın basıncı, açık hava basıncı ile h yüksekliğindeki cıva sütununun yaptığı basıncın toplamı kadardır.

Kapalı uçlu manometrede (Şekil 2.28) açık hava basıncının etkisi yoktur. Cıva sütununun üst kısmının boşluk olması durumunda gazın basıncı h yüksekliğinde cıva sütununun yapmış olduğu basınca eşittir.

Kapalı uçlu manometrede cıvanın üzerinde kalan kısımda gaz varsa (Şekil 2.29) manometredeki X gazının basıncı h yüksekliğindeki cıva sütununun yaptığı basınç ile Y gazının basıncı toplamıdır.

Manometreler araç tekerleklerindeki havanın (Görsel 2.17), oto gaz depolarındaki ve oksijen tüplerindeki (Görsel 2.18) gazın basıncını ölçmek için kullanılır.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

10. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 88 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!