Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Fizik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 93

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Sayfa 93 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Fizik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 93

Kesit alanı A1 olan borunun geniş kısmındaki piston Şekil 2.32’deki gibi itildiğinde borudaki hava hareket eder. Kesit alanı A2 olan dar kısımdan geçerken havanın sürati artar. Bu nedenle borunun geniş kısmındaki havanın sürati dar kısmındaki havanın sürati ö2 den küçük olur.

Bernoulli İlkesi’ne göre akışkanın sürati arttıkça basıncı azalacağından geniş kısımdaki havanın basıncı, dar kısımdaki havanın basıncından büyük olur. U borusunun K ve L kollarının tabanlarındaki toplam basıncın eşit olabilmesi için L kolundaki sıvının yüksekliği K kolundaki sıvı yüksekliğinden fazla olur. Böylece akışkanların, basıncın büyük olduğu yerden küçük olduğu yere hareket ettiği görülür.

Akışkanlarla ilgili günlük hayatta karşılaşılan birçok olay Bernoulli İlkesi ile açıklanmaktadır. Bahçe hortumunun ucunun daraltılması sonucunda suyun hızının değişmesi Bernoulli İlkesi’yle ilgili örneklerden biridir. Hortumun ucu daraltıldığında kesit alanı küçülür ve hortumdan çıkan suyun hızı artar (Görsel 2.26).

Musluklardan akan su incelendiğinde suyun akışı sırasında süratinin artmasına bağlı olarak kesit alanının küçüldüğü ve suyun inceldiği görülür (Görsel 2.27).

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

10. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 93 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!