Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

10. Sınıf Fizik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 99

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Sayfa 99 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

10. Sınıf Fizik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 99

“Sıvıların cisimlere uyguladığı kaldırma kuvveti” deneyinde görüldüğü gibi sıvı içine bırakılan cisimlere sıvı tarafından cismin ağırlığına zıt yönde bir kuvvet etki eder. Bu kuvvete kaldırma kuvveti denir. Kaldırma kuvvetinin varlığını ilk kanıtlayan kişi Archimedes’tir (Arşimed). Bu nedenle akışkanların kaldırma kuvvetini açıklayan ilkeye Archimedes İlkesi denir.

Archimedes, bu kuvveti deneysel olarak bulmuş fakat kuvvetin büyüklüğünü veren matematiksel model, basınç kavramı açıklandıktan sonra elde edilmiştir.

Sıvı içine bırakılan cisme, sıvının uyguladığı kaldırma kuvveti, cisme uyguladığı basınç kuvvetinin farkından kaynaklanır. Bu durum Şekil 2.35’deki tamamı sıvı içinde olan silindir şeklindeki cisim üzerinde gösterilmiştir.

Sıvı tarafından silindirin üst yüzeyine F^ alt yüzeyine F2, yan yüzeylerine ise F3 ve F4 büyüklüğünde basınç kuvveti uygulanmaktadır.

Sıvı yüzeyinden derinlere inildikçe sıvı basınç kuvvetinin büyüklüğünün arttığı ve F = h • dSıvı • g • A bağıntısıyla hesaplandığı ifade edilmişti.

Silindirin yan yüzeylerine etki eden F3 ve F4 kuvvetleri eşit büyüklükte ve zıt yönlü olduğu için bu kuvvetler birbirini dengeler.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

10. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 99 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!