Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

11. Sınıf Fizik Ders Kitabı Sayfa 113 Cevapları Anka Yayınevi

11. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Anka Yayınevi Sayfa 113 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Fizik Ders Kitabı Sayfa 113 Cevapları Anka Yayınevi

1.5. İKİ BOYUTTA HAREKET

Basketbolcu Resim 1.22’deki gibi topu potaya doğru elinden çıkardıktan sonra basket topu düşey doğrultuda yukarı doğru, yatay doğrultuda ise ileriye doğru yol alır. Top çıkabileceği en yüksek noktaya ulaştıktan sonra düşeyde aşağıya inerken yatayda ilerlemeye devam eder. Basket topunun yaptığı bu harekete iki boyutta hareket denir. İki boyutta harekette hem düşeyde hem de yatayda yol alma söz konusudur.

1.5.1. Atış Hareketlerinin Yatay ve Düşey Boyutta Analizi

Tankların üzerinde bulunan toplardan ateş edildiğinde hedefe doğru giden top mermileri iki boyutta hareket eder (Resim 1.23). Top mermisi hem düşey doğrultuda hem de yatay doğrultuda yer değiştirir. Dart oyununda atılan ok hedefe doğru giderken iki boyutta hareket eder. Ok, Resim 1.24’te görüldüğü gibi hem düşeyde hem de yatayda yol alır. Dart okunun düşeydeki hareketi yer çekimi kuvvetinin etkisinde meydana gelir. İki boyutta harekette atılan cisim, düşeyde yer çekimi kuvvetinin etkisinde kalır. Yer çekimi kuvvetinin etkisinde kalan cisimler sürtünmenin ihmal edildiği ortamlarda F = m • a bağıntısından dolayı m . g = m • a ise a = g ivmesi ile hareket eder. İki boyutta harekette düşey doğrultuda yapılan hareket, tek boyutta sabit ivmeli harekettir. Resim 1.25’te görüldüğü gibi sürtünmenin ihmal edildiği ortamda sporcu, beyzbol topuna vursun. Top, düşey düzlemde yukarıya doğru düşey atış hareketi yapar. Düşeyde yer çekim ivmesi ile önce yavaşlar. Top, çıkabileceği en yüksek noktaya

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

11. Sınıf Anka Yayınevi Fizik Ders Kitabı Sayfa 113 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap