Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

11. Sınıf Fizik Ders Kitabı Sayfa 136 Cevapları Anka Yayınevi

11. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Anka Yayınevi Sayfa 136 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Fizik Ders Kitabı Sayfa 136 Cevapları Anka Yayınevi

Yaptığınız deneyde gözlediğiniz gibi yaydaki uzama, kuvvetle doğru orantılı değişmektedir. Bir yaya Şekil 1.89.a’da görüldüğü gibi F kuvveti uygularsak yay x kadar uzar. Yaydaki uzamanın kuvvetle nasıl değiştiği gözlemini ilk olarak 1678 yılında Robert Hooke (Rabırt Huk) yapmıştır. Yayların kuvvetle uzanım bağıntısı F =-k- x olarak ifade edilir. Bu ifadede F kuvveti, x uzama miktarını ve k de yay sabitini ifade eder. Bu ifade Hooke Kanunu olarak adlandırılır.

Yay sabiti (k) yayın cinsine ve kalınlığına göre değişir. Birimi N/m’dir. Araba amortisörlerinde kullanılan yayların yay sabiti 105 mertebesindedir (Resim 1.31). Yayın sıkışması ya da çekilmesi ile yayda depolanan enerjiyi bulalım. Yaya uyguladığımız kuvvet arttıkça yaydaki uzamanın değişimi Şekil 1.89.b’deki gibi olur. Bu grafiğin uzama ekseni ile arasında kalan alan, yayda depolanan enerjiyi verir.

Yay x kadar sıkıştığında depolanan enerji E ise 2x sıkıştığında depolanan enerji 4E olur. Yaylarda depolanan bu enerjiye yayın esneklik potansiyel enerjisi denir. Yayda depolanan esneklik potansiyel enerjinin uzama miktarı ile değişimi Şekil 1.89.c’deki gibidir.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

11. Sınıf Anka Yayınevi Fizik Ders Kitabı Sayfa 136 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap