Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

11. Sınıf Fizik Ders Kitabı Sayfa 159 Cevapları Anka Yayınevi

11. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Anka Yayınevi Sayfa 159 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Fizik Ders Kitabı Sayfa 159 Cevapları Anka Yayınevi

Kütlesi 10 g olan bir merminin Şekil 1.96’daki gibi sürtünme- siz bir düzlemde duran 490 g kütleli kalın tahta bir bloka saplanmasını inceleyelim. Mermi 250 m/s hızla gelirken bir momentuma sahiptir. Tahta blok ise hareketsiz olduğu için momentumu sıfırdır. Mermi, tahta bloka saplanıp kaldığı için çarpışma esnek olmayan çarpışmadır. İki cisim çarpışmadan sonra birlikte hareket eder. Bu yüzden iki cisim için son hız değeri ortak hızdır. Momentumun korunumu denklemi,

İki boyutta Şekil 1.97’deki gibi çarpışan topların çarpışmasını analiz edelim. Çarpışmadan sonra toplar birlikte hareket ettiği için çarpışma esnek olmayan çarpışmadır. Bu yüzden sadece momentum korunur. Momentum vektörel büyüklük olduğu için çarpışmadan önceki momentum vektörlerinin toplamının, çarpışmadan sonraki momentum vektörüne eşit olması gerekir. Çarpışmadan önce topların momentumlarının serbest cisim diyagramı Şekil 1.98’deki gibidir. Momentum vektörlerinin toplamı 62 + 82 = P2 eşitliğinden P = 10 kg m/s bulunur. Ortak hızı bulmak için Sürtünmesiz yatay bir düzlemde Şekil 1.99’daki gibi patlayarak iki parçaya ayrılan cismin patlamadan önceki momentumu P, patlamadan sonraki parçaların momentumu P1 ve P2nin vektörel toplamına eşittir.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

11. Sınıf Anka Yayınevi Fizik Ders Kitabı Sayfa 159 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap