Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

11. Sınıf Fizik Ders Kitabı Sayfa 160 Cevapları Anka Yayınevi

11. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Anka Yayınevi Sayfa 160 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Fizik Ders Kitabı Sayfa 160 Cevapları Anka Yayınevi

Şekil 1.100’deki gibi fırladığına göre kalan parçanın hızını ve yönünü bulalım.

6 kg kütleli cisim, patlama başlamadan önce durduğu için momentumu sıfırdır. Patlamadan sonra üç parçanın momentumlarının vektörel toplamı sıfır olur. Hızları verilen kütlelerin momentum vektörleri arasındaki açı 120° olduğu için bileşke momentumun büyüklüğü Şekil 1.101’deki gibi 6’dır. Üçüncü parçanın momentum vektörü, bileşke vektörün tam tersi yönünde ve aynı büyüklükte olmalıdır. Çünkü bileşke  momentum sıfır olmalıdır. Üçüncü parçacığın hızı P = m • v bağıntısından batı yönünde 6 = 1 • v, v = 6 m/s bulunur.

Geri Tepme Hızı

Avcılar silahı ateşlerken neden sıkıca tutarlar? Avcılar Resim 1.45’teki gibi silahı ateşlemeden önce omuzlarına dayayarak sıkıca tutarlar. Bu olayın sebebi momentumun korunumudur. Silah ateşlendiğinde mermi büyük bir hızla çıkar; bu sırada silah, momentumun korunumundan geriye gider. Avcı, silahı omzuna dayayarak geriye giden kütleyi arttırır. Geriye giden kütle arttığı için hız azalır. Avcı, küçük bir hızla geriye gider.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

11. Sınıf Anka Yayınevi Fizik Ders Kitabı Sayfa 160 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap