Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

11. Sınıf Fizik Ders Kitabı Sayfa 182 Cevapları Anka Yayınevi

11. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Anka Yayınevi Sayfa 182 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Fizik Ders Kitabı Sayfa 182 Cevapları Anka Yayınevi

Barfiks çekerken kendini dengeleyen sporcunun kollarmdaki kuvveti bulalım. Resim 1.51’deki gibi kendi ağırlığını kolları ile dengeleyen sporcu, yer çekimi kuvvetinden kaynaklanan ağırlığı dengelemektedir. İki kolunu yana eşit uzaklıkta açtığı için ağırlığını iki kolu ile dengeler. Örneğin 80 kg kütleye sahip sporcunun ağırlığı G = m • g eşitliğinden G = 80 • 10 = 800 N’dır. Sporcunun tek bir kolunun taşıdığı ağırlık, 400 N olur.

El arabasında meyveleri dengede tutan Resim 1.52’deki çocuğun kollarındaki toplam kuvveti bulalım. El arabasının kütlesi 15 kg, içindeki meyvelerin kütlesi ise 20 kg olsun. Çocuk, el arabasını saplarından tutarak kaldırdığı zaman dengede tekerleğin yere değdiği noktaya göre arabanın toplam ağırlığının torkunun, çocuğun arabaya uyguladığı torka eşit olması gerekir.

Meyve ve arabanın ağırlık merkezi aynı yerde ve tekerleklere uzaklığı 40 cm olsun. Çocuğun kollarının tekerleğin yere değdiği noktanın düzeyine uzaklığı ise 50 cm olsun. Tekerleğin yere değdiği noktaya göre torklarını eşitlediğimizde, (15 + 20) • 10 • 40 = T • 50 olur (T çocuğun kollarındaki toplam gerilme kuvvetidir.). T = 35 • 8 = 280 N bulunur. Tek bir kola düşen gerilme kuvveti ise 140 N olur.

Fizik öğretmeni Serap, öğrencilerin fizik dersine ilgisini artırmak için eğlenceli fizik deneylerinin satıldığı bir dükkân açıyor. Dükkâna Şekil 1.111’deki gibi “ FİZİK EĞLENCELİDİR” tabelasını, tabelayı tutan iplerdeki gerilmeler eşit olacak şekilde asıyor.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

11. Sınıf Anka Yayınevi Fizik Ders Kitabı Sayfa 182 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap