Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

11. Sınıf Fizik Ders Kitabı Sayfa 201 Cevapları Anka Yayınevi

11. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Anka Yayınevi Sayfa 201 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Fizik Ders Kitabı Sayfa 201 Cevapları Anka Yayınevi

Mekanik saatlerin yapısında birçok dişlinin kullanıldığım biliyorsunuz. Dişliler yardımıyla farklı tur sürelerine sahip akrep ve yelkovanın dönüşleri ayarlanmaktadır (Resim 1.65).

Birbirine Şekil 1.123’teki gibi bağlı dişli sisteminde A ve B dişlisinin dönüş yönleri birbirine zıttır. Dişlilerin saniyedeki tur sayıları f, diş sayıları n olmak şartı ile iki dişlinin diş sayıları ve saniyedeki tur sayıları arasında fA • nA = fB • nB bağıntısı vardır. Dişlilerin saniyedeki dönüş sayıları ile diş sayısı ters orantılıdır.

Çıkrık
Kuyudan su çekmekte kullanılan çıkrık, kuvvet kazancının birden büyük olduğu bir sistemdir. Kova bir silindirin üzerine sarılı ip ya da zincire bağlıdır. Kuvvet ise Resim 1.66’da görülen yandaki kola uygulanır.

Eğik Düzlem
P ağırlığındaki bir cismi belirli bir yüksekliğe çıkarmak için kullanılan araçlardan biri de Şekil 1.124’te görülen eğik düzlemdir. Eğik düzlemin özelliği, cismi ağırlığından daha küçük kuvvetle eğik bir düzlemde hareket ettirmektir.

Vida
Kapılarımızın kilit sistemini sabitlemede; sunta, mdf gibi malzemelerden yapılmış dolaplarımızı duvara tutturmada, elektronik devreleri kasalara sabitlemede Resim 1.67’de görülen vida kullanılmaktadır. Vidayı bir tur çevirdiğimizde vida adımı (iki diş arası mesafe) kadar içeri girer.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

11. Sınıf Anka Yayınevi Fizik Ders Kitabı Sayfa 201 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap