Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

11. Sınıf Fizik Ders Kitabı Sayfa 203 Cevapları Anka Yayınevi

11. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Anka Yayınevi Sayfa 203 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Fizik Ders Kitabı Sayfa 203 Cevapları Anka Yayınevi

ile P ağırlığındaki yükü h kadar çekersek yük de h kadar yükselir. Makarayı dengeleyen ipteki T gerilme kuvveti, makara ağırlığının önemsiz olduğu denge durumunda 2 F büyüklüğündedir. F kuvveti ile ipi 2 r r çekersek r yarıçaplı makara bir tur çektiğimiz kuvvet yönünde döner. Makara ağırlığının önemli ve Golduğu denge durumunda ise T = 2F + G büyüklüğündedir.

Hareketli makaralar ağır yüklerin kaldırılmasında kullanılmaktadır. Ağırlığı G olan sistemde kuvvetlerin dengesi 2F = P + G şeklinde yazılır. Eğer sistemde makara ağırlığı önemsiz olsaydı 2F = P eşitliği yazılırdı. F kuvvetinin uygulandığı ip 2 r r kadar çekilirse yük, r r kadar yükselir. F kuvvetinin bağlı olduğu ip 2 r r kadar çekildiğinde makara da döner. Makara, çekilen ipin uzunluğunun yarısı kadar döner. Asılı olan r yarıçaplı hareketli makaranın çevresi 2 r r olduğu için r r dönme miktarı, yarım tura karşılık gelir. Makaranın ağırlığının değişmesi yükselme miktarını ve dönme miktarını etkilemez (Şekil 1.129).

P yükünü ağırlıksız makaralar yardımı ile Şekil 1.130’da görüldüğü gibi F kuvveti ile dengeleyelim. Makarayı aşağıya doğru çeken kuvvetlerin toplamı, yukarıya doğru çeken kuvvetlerin toplamına eşittir (kuvvetlerin dengesi). F kuvvetinin bağlı olduğu ip boyunca ip gerilmeleri sabit olduğu için P yükünü taşıyan ipteki gerilme 5F büyüklüğünde bulunur.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

11. Sınıf Anka Yayınevi Fizik Ders Kitabı Sayfa 203 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap