Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

11. Sınıf Fizik Ders Kitabı Sayfa 225 Cevapları Anka Yayınevi

11. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Anka Yayınevi Sayfa 225 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Fizik Ders Kitabı Sayfa 225 Cevapları Anka Yayınevi

10. Deney’de gözlemlediğiniz gibi yüklü iletken cisimler arasındaki elektriksel kuvvet, yük miktarının artması ile arttı. Yüklü cisimlerin arasındaki uzaklık arttıkça elektriksel kuvvet azaldı. Aralarında d mesafesi bulunan Şekil 2.1’deki gibi iki noktasal yükün birbirine uyguladığı elektriksel kuvvet, yük miktarının çarpımı ile doğru orantılı (F + q1-q2), aralarındaki uzaklığın karesiyle ters orantılıdır (F + 1/d2). Bu ifade bugün Coulomb Yasası olarak anılmaktadır. Yapılan deneyler elektriksel kuvvetin ortama da bağlı olduğunu göstermiştir. Ortamın elektrik geçirgenliği, elektriksel kuvveti etkilemektedir. Bu yüzden ortamın elektrik geçirgenliği bağıntıya eklenmiştir. Elektriksel kuvvet bağıntısı ile hesaplanır. Bağıntıdaki k orantı sabiti, ortamın elektrik geçirgenliği ile ilgilidir.

Yük işaretleri aynı, kütleleri farklı (mA>mB) olan iki küreyi yalıtkan bir iple Şekil 2.2’deki gibi astığımızı düşünelim. Hangi küre daha büyük kuvvet uygular? Cevabımız “İkisi de birbirine eşit büyüklükte kuvvet uygular.” olmalıdır. Çünkü cisimler arasındaki itme ya da çekme kuvveti hesaplanırken yüklerin çarpımı alınır. Dolayısı ile iki kürenin yük çarpımı sabit bir değer olduğu için yükleri farklı veya aynı kürelerin birbirlerine uyguladığı elektriksel kuvvetin büyüklükleri aynıdır. Kuvvet, vektörel bir büyüklük olduğu için vektörel gösterimde kuvvetlerin yönleri terstir. Bu durum (-) işareti ile belirtilir.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

11. Sınıf Anka Yayınevi Fizik Ders Kitabı Sayfa 225 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap