Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

11. Sınıf Fizik Ders Kitabı Sayfa 238 Cevapları Anka Yayınevi

11. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Anka Yayınevi Sayfa 238 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Fizik Ders Kitabı Sayfa 238 Cevapları Anka Yayınevi

Bu ifade, noktasal iki yük arasındaki elektriksel potansiyel enerjisini verir. Elektriksel potansiyel enerjisi elektrik alanın yüklü parçacık üzerinde yaptığı iş olarak tanımlanır. Bu ifadeye benzer olarak elektriksel potansiyel enerji, elektriksel kuvvetlere karşı yapılan iş olarak da tanımlanmaktadır. Elektriksel potansiyel enerjisi skaler bir büyüklüktür. Birimi ise enerji birimi olan “joule”dür.

Yüklü cisimler arasındaki elektriksel potansiyel enerji, yüklerin çarpımı ile doğru; aralarındaki uzaklık ile ters orantılı olduğundan aynı işaretli yükler için uzaklık arttıkça elektriksel potansiyel enerjisi azalırken zıt işaretli yükler için uzaklık arttıkça artar (Şekil 2.11). Elektriksel potansiyel enerjisi iki yük arasında yazılır. İkiden çok yüklü cisimlerin sahip olduğu toplam potansiyel enerji şöyle bulunur: Yükleri q1 ,q2 ,q3 olan üç yük, Şekil 2.12’deki gibi yerleştirilir. Sistemin toplam potansiyel enerjisi, ikişerli yüklerin elektriksel potansiyel enerjilerinin toplamı kadardır. Toplam elektriksel potansiyel enerjisi, Bu sistemde sadece q3 yükünün toplam elektriksel potansiyel enerjisi bulunurken şu işlemler yapılır: q3 yükünün q1 ve q2 yükü ile potansiyel enerjileri ayrı ayrı bulunarak toplanır. Toplam elektriksel potansiyel enerjisi

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

11. Sınıf Anka Yayınevi Fizik Ders Kitabı Sayfa 238 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap