Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

11. Sınıf Fizik Ders Kitabı Sayfa 255 Cevapları Anka Yayınevi

11. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Anka Yayınevi Sayfa 255 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Fizik Ders Kitabı Sayfa 255 Cevapları Anka Yayınevi

Hızlanan parçacığı durdurmak için parçacık, üzerinde yapılan işin negatif olduğu bir ortama girmesi gerekir. Şekil 2.27’de görüldüğü gibi ilk paralel levhalar arasında hızlanan parçacık ikinci levhalar arasında yavaşlayıp durur. Parçacığın durduğu nokta, parçacık üzerinde yapılan toplam işin sıfır olduğu noktadır. İlk levhalar arasında parçacık üzerinde W = q • TV = q • 3V işi yapılır. İkinci paralel levhalar arasında parçacık üzerinde yapılan iş W = -q • 3V olduğunda parçacık durur. Parçacığın durduğu nokta, ikinci bölgede -3V potansiyeli olan noktadır. Bu nokta yarıktan geçtikten sonra 2d uzaklıktadır. Bu sebeple ikinci bölgede düzgün elektrik alan değeri,

Elektrik alana Şekil 2.28’de görüldüğü gibi dik giren ağırlığı ihmal edilen negatif yüklü parçacık, elektrik alanın tersi yönünde F = q • E büyüklüğündeki kuvvetinin etkisinde kalır. Yüklü parçacık yatayda sabit hızlı hareket yaparken düşeyde ilk hızı sıfır olan hızlanan (ivmeli) hareket yapar. Parçacığın yörüngesinden sapma miktarı, hareket bağıntıları (x = a t2 / 2) ile hesaplanır. Parçacığı ivmelendiren kuvvet F = q • E olduğu için parçacığın ivmesi a = q • E / m ile bulunur.

Şekil 2.29’da görülen, havanın boşaltılmış bir cam tüpte katot ve anot metalleri bulunur. Katot metali tungsten maddesinden yapılır. Bu maddeye düşük bir akım verilerek ısıtılır. Isınan telin son yörüngesindeki elektron, metalden ayrılır. Katot metalinden çıkan elektronlar düzgün elektrik alanda hızlandırılır. Hızlandırılan elektron, anot metaline çarptırılır. Elektronların yavaşlarken yaptığı ivmeli hareket sonucunda etrafa elektromanyetik dalga yayılır. Bu dalgalar X-ışınıdır. Katot tüpünden elde edilen X-ışınlarından birçok alanda yararlanılır. Örneğin Resim 2.4’te görüldüğü gibi elde kırık olup olmadığı X-ışınları sayesinde anlaşılır.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

11. Sınıf Anka Yayınevi Fizik Ders Kitabı Sayfa 255 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap