Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

11. Sınıf Fizik Ders Kitabı Sayfa 268 Cevapları Anka Yayınevi

11. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Anka Yayınevi Sayfa 268 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Fizik Ders Kitabı Sayfa 268 Cevapları Anka Yayınevi

Telin içinde sayfa düzleminden bize doğru, telin dışında ise bizden sayfa düzlemine doğru manyetik alan meydana gelir (Şekil 2.45). Halka şeklindeki telin merkezinde meydana gelen manyetik alan, bağıntısı ile bulunur. r, halkanın yarıçapıdır. N tane halka, üzerinden aynı yönde akım geçecek şekilde üst üste konulursa, halkaların merkezinde meydana gelen manyetik alan: B = KxNx2r x i / r bağıntısı ile hesaplanır. Halka tam değil de yarım halka ise manyetik alan,

Akım Makarasının (Bobin) Oluşturduğu Manyetik Alan

N tane sarımdan oluşan bobinden i akımı geçtiğinde bobinin etrafında Şekil 2.46’daki gibi manyetik alan meydana gelir. Manyetik alan, sarım sayısı ve tellerin üzerinden geçen akım ile doğru orantılı; sarımların uzunluğu ile ters orantılıdır. Bobinin merkezindeki manyetik alan B = K ■ N x 4r x i / L bağıntısı ile hesaplanır.

Bobinin etrafında oluşan manyetik alanın yönünü bulmak için bobin, sağ elin dört parmağı akım yönünde olacak şekilde avuç içine alınır. Yana açılan başparmak, manyetik alanın yönünü gösterir. Şekil 2.47’de görülen bobinde oluşan manyetik alan, bobinin sağ tarafından çıkıp sol tarafına girecek şekildedir.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

11. Sınıf Anka Yayınevi Fizik Ders Kitabı Sayfa 268 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap