Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

11. Sınıf Fizik Ders Kitabı Sayfa 296 Cevapları Anka Yayınevi

11. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Anka Yayınevi Sayfa 296 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Fizik Ders Kitabı Sayfa 296 Cevapları Anka Yayınevi

20 ohm’luk bir direncin uçları arasındaki alternatif gerilimin maksimum değeri 40/2 V ise direncin üzerinden geçen akımın etkin değerini bulunuz.

Barajlarda üretilen elektrik akımının bir yerden başka bir yere taşınması için Resim 2.16’da görülen yüksek gerilim hatları kullanılır. Yüksek gerilim hatlarının tüm ülkeyi sardığı düşünülürse elektrik enerjisinin taşınması çok önemli maddi kayıplara yol açabilirdi. Elektrik hangi akım türüyle taşınmalıydı?

Tarihî süreçte, Thomas Edison (Tamıs Edısın) (Resim 2.17) doğru akımın, Nikola Tesla (Resim 2.18) ise alternatif akımın kullanılmasının daha doğru olduğunu savundu. Edison 1878 yılında, tarihte ilk güç istasyonu olarak nitelendirilebilecek bir güç dağıtım merkezini New York’ta (Nİv York) kurdu. Bugün müze olarak sergilenen “Pearl Street Station” (Pörl Sitrit Siteyşın) buhar türbinleri tarafından sürülen DC generatörler (dinamolar) barındıran ve 220 V DC gerilimi üretip dağıtan bir elektrik santraliydi. 1888 yılında Tesla, Edison ile arasındaki büyük rekabette önemli bir adım atarak (Bu rekabet aslında DC ile AC arasındaki rekabettir.) tarihteki ilk 3 fazlı AC elektrik santralini kurdu. Bu santraller Nikola Tesla’dan bu yana kullanılmaktadır. Transformatörler sayesinde gerilim seviyesini kolayca yükseltip düşürme olanağı sağladığı için alternatif gerilim daha yaygın kullanılır. Enerji iletim hatlarında uzun mesafelerde kayıpları azaltmak için gerilim, yüzlerce kV (kilovolt ) mertebesine kadar yükseltilir. Gerilimin yükseltilmesi, akımın düşük olmasını sağlar; bu da hat kesitinin, iletken maliyetinin ve iletim kayıplarının düşük olması anlamına gelir.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

11. Sınıf Anka Yayınevi Fizik Ders Kitabı Sayfa 296 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap