Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

11. Sınıf Fizik Ders Kitabı Sayfa 299 Cevapları Anka Yayınevi

11. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Anka Yayınevi Sayfa 299 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Fizik Ders Kitabı Sayfa 299 Cevapları Anka Yayınevi

Direnç alternatif akım devresine bağlandığında devreden geçen akım ve potansiyel farkı sinü- zoidal olarak değişir. Akım ve gerilimin maksimum ve minimum noktalardan geçtiğine dikkat ediniz. Sığacı doğru akım devresine bağlarsak sığacın bir levhası pozitif, diğer levhası da negatif yük ile yüklenir. Sığaç doğru akım devresinde üzerinden geçen akımın miktarına bağlı olarak belirli bir zaman sonra dolar. Dolduktan sonra da üzerinden akım geçirmez. Alternatif akım devresinde akım sürekli yön değiştirdiğinden sığaç üzerinden sürekli akım geçer. AC devrelerde elektrik yüklerini şarj etme özelliklerinden dolayı sığaç, gerilimdeki değişimlere karşı zorluk gösterir.

Doğru akım devrelerinde bobin, devreye enerji verildiği ilk anda büyük bir zorluk gösterir. Ancak kısa bir süre sonra bu zorluk, telin direncinden ibaret olur. Alternatif akım devrelerinde bobinin uçlarında yönü ve şiddeti sürekli değişen bir manyetik alan oluşur. Bu manyetik alan, bobin üzerinden geçen akım yönüne ters yönde bir akım geçirmek ister. Bu nedenle bobin uçlarında akım aniden yükselmez. Bobinden geçen akım sabitse bobin etrafında oluşan manyetik alanın şiddeti de sabittir.

Bir bobinden geçen akım değişkense bobinde oluşan manyetik alan şiddeti de değişkendir. Bir bobin, kendi değişken alanının etkisi ile kendi üzerinde bir emk’i (elektromotor kuvvet) indük- ler. İndüklenen bu emk’ine zıt emk denir. Bobinler alternatif akımdaki özelliğinden dolayı A.C motorlar, transformatörler, doğrultma devreleri, floresan lambalar, indüksiyon fırınları gibi yerlerde ve elektroniğin farklı dallarında farklı amaçlar için kullanılmaktadır. İndüksiyon fırınlarında çeşitli düzeneklerle akımın frekansı yükseltilir. Isıtılacak madde büyük bir bobinin içinde duracak şekilde yerleştirilir. Bobinden yüksek frekanslı akım geçirilince malzemede indüksiyon gerilimi oluşur ve bu gerilim de malzemede yüksek değerli akımlar (fuko akımı) dolaştırır. Elektriksel direncine göre malzeme ısınır hatta eriyebilir. Bir elektromıknatıs bobininden alternatif akım geçirilirse elektromıknatısın kutupları sürekli yer değiştirir.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

11. Sınıf Anka Yayınevi Fizik Ders Kitabı Sayfa 299 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap