Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

11. Sınıf Fizik Ders Kitabı Sayfa 307 Cevapları Anka Yayınevi

11. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Anka Yayınevi Sayfa 307 ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Fizik Ders Kitabı Sayfa 307 Cevapları Anka Yayınevi

2.6. TRANSFORMATÖRLER

2.6.1. Transformatörlerin Çalışma İlkeleri
Barajlarda üretilip yüksek gerilim hatları ile taşınan elektrik akımı, evlerimizde 220 V potansiyel farkına nasıl düşürülür? Evimizde bulunan prizlerdeki 220 V gerilim, cep telefonlarında kullanılan 3,5 V potansiyel farkına nasıl düşürülür? Alternatif akımın en önemli avantajı transformatörler yardımıyla gerilimin artırılıp azaltılabilmesidir. Resim 2.20’de görülen transformatörler, barajlarda üretilen elektrik gerilimini önce yükseltir; daha sonra da şehir girişlerinde evlerde kullanılabilir voltaj değerine düşürür. Cep telefonu adaptörleri prizlerdeki 220 V değerini cep telefonlarında kullanılan 3,5 V değerine düşürür. Bilgisayar çalışma gerilimi yaklaşık 19 V değerindedir. Bilgisayar adaptörleri de prizlerdeki 220 V gerilimi, 19 V değerine dönüştürür. Transformatörün yapısını inceleyelim.

Barajlarda elde edilen potansiyel farkı, şehirler arasında yüksek gerilim hatlarındaki potansiyel farkı, evlerimizin girişindeki potansiyel farkı ve bu potansiyel farkın nasıl değiştirildiğini araştırınız. Elde ettiğiniz bilgileri sınıf panosuna asarak arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: Transformatörler, barajlarda üretilen elektrik gerilimini önce yükseltir; daha sonra da şehir girişlerinde evlerde kullanılabilir voltaj değerine düşürür. Cep telefonu adaptörleri prizlerdeki 220 V değerini cep telefonlarında kullanılan 3,5 V değerine düşürür. Bilgisayar çalışma gerilimi yaklaşık 19 V değerindedir. Bilgisayar adaptörleri de prizlerdeki 220 V gerilimi, 19 V değerine dönüştürür.

11. Sınıf Anka Yayınevi Fizik Ders Kitabı Sayfa 307 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap