Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

11. Sınıf Fizik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 134

11. Sınıf Fizik Ders Kitabı Sayfa 134 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Fizik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 134

71. ÖRNEK

Sürtünmelerin ihmal edildiği yatay zeminde durgun olan cisme yola paralel ve sabit F büyüklüğünde kuvvet uygulandığında cismin t anındaki hızının büyüklüğü V, yer değiştirmesinin büyüklüğü x ve kinetik enerjisi E olmaktadır.

Buna göre cismin 0-3t aralığındaki

a) Hız-zaman grafiğini çiziniz.
b) Kuvvet-yol grafiğini çiziniz.
c) Kinetik enerji-yol grafiğini çiziniz.
ç) Kinetik enerji-hız grafiğini çiziniz.

ÇÖZÜM

a) Newton’ın İkinci Hareket Yasası’na göre sabit kuvvet etkisindeki cisimler sabit ivmeli hareket yapar ve düzgün hızlanır.
b) Hız-zaman grafiğinde grafikle yatay eksen arasında kalan alan yer değiştirmeyi verir. 0-t aralığında alan x ise t-2t aralığında 3x ve 2t-3t aralığında 5x olacaktır.
c) Kuvvet-yol grafiğinde grafikle yatay eksen arasında kalan alan yapılan işi verir. Cismin konumu x olduğunda iş W olursa 4x olduğunda 3W artar, 9x olduğunda 5W daha artacaktır. Yapılan iş, kinetik enerjideki değişime eşit olduğundan Kinetik enerji-yol grafiği şekildeki gibi olur.
ç) Kinetik enerji-hız grafiği şekildeki gibi olur.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

11. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 134 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!