Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

11. Sınıf Fizik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 149

11. Sınıf Fizik Ders Kitabı Sayfa 149 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Fizik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 149

CANAN DAĞDEVİREN

1985 doğumlu bir bilim insanı olan Canan Dağdeviren (Görsel 1.13), liseyi bitirdikten sonra neler yapabileceğini düşünürken bir kitap fuarında Wigner (Vignır) madalyalı fizikçimiz Erdal İnönü ile tanışmıştır. Ondan aldığı fikir ve yönlendirmelerden sonra fizik okumaya karar vermiştir. Lisans eğitimini Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliğinde (2007), yüksek lisansını da Malzeme Bilimi üzerine Sabancı Üniversitesinde tamamlamıştır (2009). Daha sonra doktora bursu ile gittiği Illinois Üniversitesinde (UIUC) fizik, elektrokimya, tıp ve mekanik alanlarının konusuna giren elastik giyilebilen elektronik aletler üzerinde çalışarak doktorasını yapmış (2014) ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsünde (MIT) mühendislik çalışmalarına devam etmiştir.

Hayranı olduğu 18. yy. fizikçilerinden Nobel ödüllü Piere Curie’nin (Piyer Küri) piezoelektrik olayı ve 20. yy. fizikçilerinden Richard Feynman’ın (Riçırt Feynmın) nanoteknoloji fikirlerinden yola çıkarak yaptığı icatlarla kısa zamanda tüm dünyanın dikkatini çekmiştir. Piezoelektrik malzeme ile organların hareketini elektrik enerjisine çevirip bunu depolayabilen ve saç telinin %1’i kadar büyüklükteki elastik kalp pili, ilk önemli projesi olmuştur. Ayrıca deri üzerine yerleştirilen sensörlü cihaz ile cilt kanseri teşhisini gerçekleştirmiş, vücuda sürekli takılı kalarak kişinin kan basıncını ölçen ve takibini sağlayan elastik bir cihaz yapmıştır.

Canan Dağdeviren’in başarılı çalışmalarından biri de “beyin iğnesi” projesidir. Parkinson ve Alzheimer (alzaymır) hastalığında ilaçlar ağız veya damar yoluyla alınmaktadır. Bunun da sadece beyne değil vücudun birçok noktasına olumsuz etkileri olmaktadır. Beyin iğnesi ile bu olumsuz etkiler yok edilip ilaçlar direkt beyne iletilebilecek ve beyinde fonksiyonu yerinde olmayan bölgelerin tekrar fonksiyonlu hâle gelmesi sağlanabilecektir.

Şu anki hedefleri arasında yutulabilen tıbbi takip ve görüntüleme aletleri olduğunu söyleyen Dağdeviren ”Ben başarabildiysem siz de başarabilirsiniz!” demektedir. Hayallerini gerçekleştirmede gücünü Atatürk’ten aldığını, başarısını ona ve Türk milletine borçlu olduğunu dile getiren Dağdeviren “Umutsuzluğa düştüğüm zamanlarda motivasyonumu Atatürk’ten alıyorum. Bizler yoktan var olmuş bir milletin evlatlarıyız. Paranın pulun olmadığı, insan gücünün çok az olduğu zamanlarda Atatürk’ün, oradaki değerli silah arkadaşlarının ve Anadolu insanının hep birlikte kurduğu modern Türkiye’nin üyeleriyiz. Onlar yapabildiyse bizler de yapabiliriz. Çünkü bizim şu an daha çok imkânımız var” demektedir.

Yazar komisyonu tarafından bu kitap için yazılmıştır.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

11. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 149 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!