Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

11. Sınıf Fizik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 16

11. Sınıf Fizik Ders Kitabı Sayfa 16 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Fizik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 16

B) İKİ VE ÜÇ BOYUTLU KARTEZYEN KOORDİNAT SİSTEMİNDE VEKTÖR ÇİZİMİ

İki boyutlu (x, y) kartezyen koordinat sisteminde vektör çizilirken vektörün başlangıç noktası orijin olarak kabul edilir. Vektörün bitiş noktası ise koordinatlarla belirtilen noktadır. Başlangıç noktası ile bitiş noktası birleştirilerek vektörün çizimi tamamlanır. Vektörün yönü de başlangıç noktasından bitiş noktasına doğrudur.

Koordinatları A(3,2) olarak verilen A vektörünün x eksenindeki koordinatı 3, y eksenindeki koordinatı 2’dir. Bu noktalardan eksenlere paralel doğrular çizilir ve doğruların kesiştiği nokta belirlenir. Kesişim noktası vektörün bitiş noktasıdır. Orijin ile bitiş noktası birleştirildiğinde A vektörü çizilmiş olur (Şekil 1.5).

Üç boyutlu (x,y,z) kartezyen koordinat sisteminde vektör çizilirken vektörün başlangıç noktası orijin olarak kabul edilir. Vektörün bitiş noktası ise verilen koordinat noktası kullanılarak belirlenir. Başlangıç noktası ile bitiş noktası birleştirilerek vektör çizimi tamamlanır.

Koordinatları B(3,4,2) olarak verilen B vektörünün çizilebilmesi için x, y ve z eksenleri üzerinde kenar uzunlukları 3, 4 ve 2 birim olan dikdörtgenler prizması çizilir. Prizmanın orijininden çizilen cisim köşegeni B vektörünü oluşturur (Şekil 1.6).

2. ÖRNEK

A, B, C ve D vektörleri şekildeki koordinat sisteminde gösterilmiştir. Verilen vektörlerin koordinatlarını yazınız.

ÇÖZÜM

Vektörlerin uçlarından eksenlere dik doğrular çizilerek doğruların eksenleri kestiği noktalar belirlenir. Bu noktalar, vektörlerin koordinatlarıdır. A vektörünün ucundan eksenlere çizilen dikmeler x eksenini 2, y eksenini 2 noktasından keser. A vektörünün koordinatları A(2,2) olarak ifade edilir. Benzer şekilde diğer vektörlerin koordinatları B(4,-2), C(-1,-3) ve D(-4,1) şeklinde bulunur.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

11. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 16 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!