Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

11. Sınıf Fizik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 187

11. Sınıf Fizik Ders Kitabı Sayfa 187 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Fizik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 187

Torkun büyüklüğü, uygulanan dik kuvvetin şiddetine ve dönme noktasına olan dik uzaklığına bağlıdır. Kapı koluna uygulanan kuvvetin büyüklüğü arttıkça bu kuvvetin oluşturacağı torkun büyüklüğü de artar. Kapı kollarının kapının menteşelerine olabildiğince uzak kenarına monte edilmesinin sebebi, kapıyı açmak için uygulanması gereken kuvveti azaltmaktır. Kapıya uygulanan kuvvetin uygulanma noktasının, kapının dönme eksenine dik uzaklığı arttıkça uygulanan kuvvetin büyüklüğü sabit kalmak koşuluyla kuvvetin döndürme etkisi yani torkun büyüklüğü artar. Buna göre tork, dönme eksenine olan dik uzaklıkla ve uygulanan kuvvetle doğru orantılıdır. Diğer değişkenler sabit olmak koşuluyla tork-uzaklık ve tork-kuvvet değişim grafikleri Grafik 1.24’teki gibi olur.

Sürtünmelerin ihmal edildiği sistemde O noktasından geçen sürtünmelerin ihmal edildiği eksen etrafında rahatça dönebilen, ağırlığı ihmal edilen çubuğa Şekil 1.68’deki gibi d1 uzaklığından Ft ve d2 uzaklığından F2 kuvvetleri uygulanmıştır. Ft kuvveti çubuğu 1 yönünde dönmeye zorlarken F2 kuvveti 2 yönünde dönmeye zorlar.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

11. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 187 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!