Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

11. Sınıf Fizik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 208

11. Sınıf Fizik Ders Kitabı Sayfa 208 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Fizik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 208

121. ÖRNEK

Eşit bölmeli türdeş çubuğun soldan ilk iki bölmesi, üç ve dördüncü bölmesi üzerine katlanırsa yeni oluşan şeklin ağırlık merkezi ilk durumuna göre ne kadar yer değiştirir?

ÇÖZÜM

İlk durumda çubuğun ağırlık merkezi O noktasındadır. Çubuğun uzunluğu 8 birim olduğundan ağırlığı 8 birim alınabilir. Katlanmış hâldeki çubuğun uç noktaları şekildeki gibi K ve L ile gösterildiğinde çift katlı olan KO parçasının ağırlık merkezi bu parçanın ortasındadır ve 4 birim çubuktan meydana gelmiştir. OL parçasının ağırlık merkezi de bu parçanın ortasındadır ve yine 4 birim çubuktan meydana gelmiştir.

Kuvvet diyagramı şekildeki gibi çizildiğinde paralel ve aynı yönlü iki kuvvet elde edilir. Bu kuvvetlerin bileşkesinin uygulama noktası, çubuğun yeni ağırlık merkezini verir. Kuvvetler eşit olduğu için bileşkeleri de tam orta noktalarında (O’) olur. Bu durumda çubuğun ağırlık merkezi, ilk durumuna göre sağ tarafa doğru bölme yer değiştirmiştir.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

11. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 208 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!