Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

11. Sınıf Fizik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 236

11. Sınıf Fizik Ders Kitabı Sayfa 236 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Fizik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 236

141. ÖRNEK

Yarıçapları r ve 2r olan K ve L sabit makaraları ile 3r yarıçaplı M hareketli makarası şekildeki gibi bağlanmıştır.

K ve L makaraları 2 yönünde 1 tur döndürüldüğüne göre M makarası

a) Hangi yönde kaç tur döner?
b) Ne kadar yer değiştirir?

ÇÖZÜM

a) K ve L makaraları 2 yönünde 1 tur döndüğünde K makarası çevresi (2n . r) kadar ipi şekildeki gibi aşağıya salarken L makarası da çevresi (4n . r) kadar ipi yukarı çeker.
K makarasının aşağıya saldığı ip M makarasını 1 yönünde dönmeye zorlar. L makarasının yukarıya çektiği ip de M makarasını 1 yönünde dönmeye zorlar. Bu nedenle M makarası 1 yönünde döner.
M makarasının kaç tur döneceğini bulmak için çevresindeki iplerin hareket yönüne dikkat edilir. İplerin makarayı döndürme etkisi aynı yönlü olduğundan iplerin yer değiştirme miktarları toplanarak M makarasının etrafından geçen ip uzunluğu bulunur. M makarası hareketli bir makara olduğundan etrafından geçen ip uzunluğunun yarısı kadar döner. Bu nedenle işlem sonucunda elde edilen değerin yarısı alınır. Bu değer M makarasının çevresine bölünerek tur sayısı…

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

11. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 236 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!