Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

11. Sınıf Fizik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 36

11. Sınıf Fizik Ders Kitabı Sayfa 36 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Fizik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 36

13. ÖRNEK

İstanbul Boğazı’nda akıntı hızının büyüklüğünün 3 m/s olduğu bir yerde, suya göre hızının büyüklüğü 4 m/s olan bir gemi akıntıyla aynı yönde hareket etmektedir. Gemide bulunan bir yolcu gemiye göre 1 m/s büyüklüğünde sabit hızla yürümektedir.

a) Yolcunun gemiyle aynı yönde yürümesi durumunda gemiye göre (Vg) , suya göre (Vsu) ve yere göre (Vyer) hızlarının büyüklükleri kaç m/s olur?
b) Yolcunun gemiyle zıt yönde yürümesi durumunda gemiye göre (Vg), suya göre (Vsu) ve yere göre (Vyer) hızlarının büyüklükleri kaç m/s olur?

ÇÖZÜM

Yolcunun gemiye göre hızı, kendi yürüme hızına eşittir. Suya göre hızı ise yürüme hızı ile geminin durgun sudaki hızının vektörel toplamına eşittir. Yere göre hızı da yürüme hızı, geminin durgun sudaki hızı ile akıntının hızının vektörel toplamına eşittir.

a) Yolcunun gemiyle aynı yönde yürümesi durumunda yolcunun yürüme hızı, akıntı hızı ve geminin hızı ile aynı yönlü olur.
b) Yolcu gemiye zıt yönde yürüdüğü için geminin hareket yönü (+), yolcunun hareket yönü (-) seçilerek vektörel işlemler yapılabilir.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

11. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 36 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!