Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

11. Sınıf Fizik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 96

11. Sınıf Fizik Ders Kitabı Sayfa 96 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

11. Sınıf Fizik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 96

Limit hız günlük yaşamda büyük önem taşımaktadır. Limit hızın varlığı yağmur damlalarının canımızı acıtmasını, küçük dolu tanelerinin hayatımızı tehlikeye sokmasını engeller. Uçaktan paraşütle atlama imkânı sağlar. Hava direnç kuvvetinin, dolayısıyla limit hızın varlığı avantaj sağladığı gibi dezavantaja da neden olabilir. Araba, tren, uçak gibi araçlarda hava direncinin artması yakıt tüketimini de artırır.

Cisimlerin limit hız değerleri boyut ve şekillerine göre farklılık gösterebilir. Tablo 1.6’da hava ortamında düşen bazı cisimlerin limit hızları verilmiştir.

52. ÖRNEK

Aynı ortamda bulanan kesit alanı A olan K ve kesit alanı 2A olan L konilerinin kütleleri eşittir. Koniler limit hıza ulaşabilecekleri aynı yükseklikten serbest bırakıldıklarına göre hangi koni yere daha önce düşer?

ÇÖZÜM

Düşen cisme etki eden hava direnci, cismin hareket doğrultusundaki en büyük kesit alanına, şekline ve içinde bulunduğu akışkanın cinsine bağlı olarak değişir. Hava direnci ile cismin ağırlığı eşitlendiğinde cisim limit hıza ulaşır. K ve L konileri aynı ortamda bulunan eşit kütleli cisimler olduğu için hava direncini etkileyen tek değişken konilerin taban alanlarıdır. L’nin taban alanı K’den daha büyük olduğu için L cismi limit hıza daha çabuk ulaşır.

Buna göre K cisminin yere düşme süresi, L cisminin yere düşme süresinden daha kısa olur.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

11. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 96 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!