Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

12. Sınıf Başak Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 181 Cevabı

“12. Sınıf Başak Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 181 Cevapları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Başak Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 181 Cevabı

1. Kararlı ve kararsız atom ne demektir? Kararsız atomlara örnek veriniz.

  • Cevap: Bir atomdaki güçlü çekirdek kuvvetleri ile elektromanyetik kuvvetlerin birbirini dengelemesi sonucu, atom çekirdeği bir bütün olarak kalabilen atomlara kararlı atom denir. Hidrojen, helyum, sodyum. Çekirdek ve elektromanyetik kuvvetlerin birbirini dengelemediği atomlara kararsız atomlar denir. Uranyum, plütonyum vb.

2. a, p ve y bozunumunun radyoaktif atomda meydana getirdiği değişimleri birbiri ile karşılaştırınız.

  • Cevap

3. Fisyon ve füzyon kavramlarını tanımlayarak bu tepkimelerin özelliklerini karşılaştırınız.

  • Cevap: Atom çekirdeğinin parçalanmasıyla oluşan reaksiyona fisyon denir. İki atom çekirdeğinin belirli şartlar altında birleşmesiyle daha büyük atom numarasına sahip atomlar meydana getirmesi olayına füzyon denir. Her iki tepkime sonucunda da çok büyük enerji açığa çıkar. Fisyon tepkimelerinin kontrol altında gerçekleştiği reaktörler yapılmıştır. Füzyon reaksiyonun gerçekleşmesi için çok yüksek sıcaklık gereklidir. Bilim insanları füzyon reaksiyonundan yararlanmak için çalışmalarını sürdürmektedir.

4. Radyasyonun olumlu ve olumsuz etkilerine örnekler vererek karşılaştırınız.

  • Cevap: Radyasyon, canlı hücrelerdeki DNA moleküllerine zarar vererek genetik bozukluklara neden olur. Ancak radyasyon, zararlı hücrelerin de genetiğini bozacağı için hücrelerin yok edilmesinde kullanılır. Radyasyon aynı zamanda kanserli hücrelerin tedavisinde de kullanılmaktadır.

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Başak Yayınları Sayfa 181 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Yorum Yap