Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Fen Lisesi Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 289

“12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Fen Lisesi Sayfa 289 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Fen Lisesi Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 289

ARAŞTIRMA

Termal kameralar kullanılarak elektrik tesisatlarındaki aşırı yüklenen ve arızaya sebep olan bölgelerin kolaylıkla bulunmasının fizik bilimi ile ilişkisi nedir?

  • Cevap: Termal kameralar, nesnelerin yüzey sıcaklıklarını algılayarak görüntü oluştururlar. Elektrik tesisatlarında aşırı yüklenen ve arızaya sebep olan bölgeler, genellikle yüksek sıcaklık değerlerine sahip olurlar. Termal kameralar sayesinde, bu yüksek sıcaklık değerleri kolaylıkla tespit edilebilir ve arızaların nedenleri hızlı bir şekilde bulunarak çözülebilir. Bu durumda, termal kameraların çalışma prensibi termal radyasyon ve ısı transferi yasalarına dayanır.

ARAŞTIRMA

Röntgen, tomografi, PET, ultrason, sonar, radar ve termal kameralar gibi görüntüleme cihazlarından seçtiğiniz bir veya birkaç tanesinin çalışma prensibini, yapımında ve kullanımında temel alınan fizik yasa ve teorilerini araştırınız. Yaptığınız araştırmaları sınıfta arkadaşlarınız ile paylaşınız.

Sınıfta paylaşılan görüntüleme cihazları ile ilgili öğrendiğiniz bilgilerden yola çıkarak fizik bilimi ile görüntüleme teknolojileri arasındaki ilişkiyi yorumlayınız.

  • Cevap:

Röntgen: Röntgen ışınları, elektromanyetik spektrumun kısa dalga boylu bölgesinde yer alır ve yüksek enerjiye sahiptir. Röntgen cihazları, bu ışınları kullanarak vücut içindeki kemik ve dokuların görüntülenmesini sağlar. Röntgen görüntüleme, X-ışını demeti ile vücudun taranması esasına dayanır ve radyasyon yasalarıyla ilgilidir.

Tomografi: Tomografi, X-ışınları veya manyetik alanlar kullanılarak vücut içindeki kesitlerin görüntülenmesini sağlar. Bilgisayarlı tomografi (BT), X-ışınları kullanarak vücudun farklı kesitlerinin görüntülenmesine olanak tanır. Manyetik rezonans görüntüleme (MR), manyetik alanlar ve radyo dalgaları kullanarak vücudun iç yapısının görüntülenmesine olanak sağlar. Bu cihazların çalışma prensipleri manyetizma ve manyetik rezonans yasalarına dayanır.

PET: Pozitron emisyon tomografisi (PET), vücudun farklı bölgelerindeki hücre aktivitesinin ölçülmesini sağlar. PET cihazları, vücuda radyoaktif madde verilerek hücrelerin etkinliğine göre görüntüler oluşturur. Bu cihazın çalışma prensibi nükleer fizik yasalarına dayanır.

Ultrason: Ultrason, yüksek frekanslı ses dalgaları kullanarak vücut içindeki dokuların görüntülenmesini sağlar. Ultrason cihazları, yansıyan dalgaları alarak görüntüler oluşturur. Bu cihazın çalışma prensibi ses dalgaları ve yankı yasalarına dayanır.

Sonar: Sonar, su altındaki nesnelerin bulunmasında kullanılan bir teknolojidir. Ses dalgaları kullanılarak nesnelerin konumu tespit edilir. Bu cihazın çalışma prensibi yankı yasalarına dayanır.

12. Sınıf Fen Lisesi Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 289 Meb Yayınları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!