Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 148

“12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 148 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 148

Hidrojen Atomunun Enerji Seviyeleri

Şekil 4.9’da hidrojen atomuna ait toplam enerji ve uyarılma enerji seviyeleri eV cinsinden verilmiştir. Şekil 4.9’da temel hâl olarak gösterilen n = 1 seviyesi, elektronun bulunmak istediği en kararlı seviyedir. Elektrona herhangi bir enerji verilmediği takdirde elektron, bu enerji seviyesinde bulunmak ister. Elektronu dışarıdan bir etki ile bulunduğu enerji seviyesinden daha üst enerji seviyesine çıkarmaya atomun uyarılması denir. Elektronu üst enerji seviyelerinden birine çıkan atom, uyarılmış atom olarak adlandırılır. Atomun uyarılması için gereken enerjiye uyarılma enerjisi denir. Elektronun atomdan koparılıp serbest hâle getirilmesi olayına iyonlaşma denir. Atomu iyonlaştırmak başka bir deyişle elektronu serbest hâle getirmek için temel hâlde bulunan elektrona toplam enerjisi kadar enerji verilmelidir. Bu enerjiye iyonlaşma enerjisi denir. Şekil 4.9 incelendiğinde hidrojen atomunu iyonlaştırmak için elektrona 13,6 eV büyüklüğünde enerji verilmesi gerektiği görülür. Enerji bağıntısındaki “-” işareti elektronunun çekirdeğe bağlılığını gösterir. Elektronun toplam enerjisi, ayrıca elektronunun atoma bağlanma enerjisi olarak tanımlanır.

3. Varsayım: Uyarılmış elektron, Şekil 4.10’da gösterildiği gibi üst enerji seviyesinden herhangi bir alt enerji seviyesine geçiş yaptığında iki enerji seviyesi arasındaki enerji farkına eşit enerjide bir foton yayınlanır. Bu olaya ışıma denir. Bu durumda fotonun enerjisi, frekans (f) ve dalga boyuna (A) bağlı olarak şu şekilde ifade edilir:

Burada c ışık hızını, h Planck sabitini gösterir.

Bohr atom modeline göre elektron, uyarılma sonucunda kendi bulunduğu yörüngeden üst yörüngelere sıçrama yapabilir.
Temel hâlde bulunan elektronun üst yörüngelerden birine çıkması sonucunda
a) elektronun açısal momentumu,
b) atom yarıçapı,
c) atomun toplam enerjisi, ç) elektronun çizgisel hızı,
d) elektronun çizgisel momentumu nasıl değişir? Gerekçeleriyle açıklayınız.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 148 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!