Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 188

“12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 188 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 188

Esir kuramına göre Dünya’nın hareketi esirde dalgalanma oluşturmalıdır. Esirdeki dalgalanma, nehirdeki akıntının yüzücüye olan etkisine benzer bir etki yaratarak Dünya’nın hareketi doğrultusunda gönderilen ışık demetlerinin hızını etkilemeli ve ışık demetlerinin algıç üzerine farklı zamanlarda düşmesine neden olmalıdır. Bunun sonucunda algıç üzerinde oluşan girişim deseninde bir kayma gözlemlenmelidir.

Michelson ve Morley, girişim deseni gözlemlenirken girişimölçerin 900lik bir açı ile döndürülmesi durumunda saçak aralığının 0,4 katı büyüklüğünde bir kayma gözlemleneceğini hesaplamışlardı. Deneyde kullanılan algıç, saçak aralığının 0,01 katı kadarlık bir kaymayı bile saptayacak hassaslıkta olduğundan saçaklarda meydana gelen olası bir kayma rahatlıkla gözlemlenebilecekti. Ancak girişim deseninde hiçbir kayma gözlemlenmedi.

Sonuçlar son derece şaşırtıcıydı. Bu yüzden deney, farklı bilim insanları tarafından sabır ve kararlılıkla farklı koşullarda birçok kez tekrarlandı. Ancak sonuç değişmedi. Esirin varlığını gösteren bir kanıta ulaşılamadı.

Fizik tarihinde belki de hiçbir deneyde beklenen sonuca ulaşmak için bu derece büyük bir gayret gösterilmemiştir. Tüm bu gayretli çalışmaya rağmen deney sonucunda evreni dolduran esir düşüncesinden vazgeçildi. Işığın yayılması için hiçbir ortamın gerekmediği anlaşıldı. Hassas optik aletler kullanarak gerçekleştirdiği spektroskopik ve metrolojik çalışmalar nedeniyle 1907 yılında Nobel Fizik Ödülü Michelson’a verildi.

Michelson ve Morley deneyi,
• Esirin ölçülebilir özelliklerinin olmadığını göstermiş ve ışık taşıyan esir fikrini ortadan kaldırmıştır.
• Boşlukta ışık hızının, kaynak ve gözlemcinin hareketinden etkilenmediğini, her doğrultu ve yönde tüm referans sistemleri için aynı değere sahip olduğunu ortaya koymuştur.

Michelson-Morley deneyinin sonuçlarına göre
I. Esir, tüm uzaya yayılmış mutlak referans sistemidir.
II. Esir, esnek yapısından dolayı ışık hızını etkilemektedir.
III. Esirin ölçülebilir özellikleri yoktur. ifadelerinden hangileri doğrudur?

Michelson-Morley deneyinin sonunda
I. Esirin ölçülebilir özelliklerinin olmadığı görülmüş ve evrende mutlak bir referans sisteminin bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Bu ifade yanlıştır.
II. Esirin varlığına dair bir kanıta ulaşılamamıştır.
Bu ifade de yanlıştır.
III. Bu ifade Michelson-Morley deneyinin sonuç ifadelerindendir. Dolayısıyla bu yargı doğrudur. Cevap yalnız III’tür.

UYGULAMA » 1

Aslı, Michelson-Morley deneyi konulu bir araştırma yapıyor.
Hazırladığı araştırma raporunda yer alan, deneyin yapılış amaçları ile ilgili
I. elektromanyetik dalgaların yayılması için ortama ihtiyaç duyulmadığı düşüncesinden hareketle esir ortamının olmadığını ispatlamak,
II. ışık hızını ölçmek,
III. elektromanyetik dalgaların yayılması için ortama ihtiyaç duyulduğu düşüncesinden hareketle esirin varlığını ve olası etkilerini tespit etmek
ifadelerinden hangileri doğrudur?

  • Cevap: Yalnız III

12. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 188 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!