Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 210

“12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 210 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 210

Negatif kutbu katot, pozitif kutbu anot levhasına gelecek şekilde devreye ayarlanabilir bir üreteç bağlandığında (Şekil 5.13) bu iki levha arasında bir elektrik alanı oluşur. Gerilim belli bir değere ulaştığında katot levhasından kopan elektronların tamamı, elektrik alanının etkisiyle anot levhasına ulaşır. Bu durumda devrede oluşan sabit akıma maksimum akım denir.
Akımı maksimum yapan gerilim değerine doyma gerilimi denir. Katottan sökülen elektronların tamamı anoda ulaştığı için doyma gerilimi değerine erişildikten sonra gerilim değerinin artırılması, maksimum akım şiddetini değiştirmez (Grafik 5.5). Maksimum akım şiddetini artırmak için
• katodun yüzeyine düşürülen ışığın şiddetini (foton sayısı) artırma,
• katot levhasının yüzey alanını artırma,
• noktasal ışık kaynağını katodun yüzeyine yaklaştırma işlemlerinden bir ya da birkaçı yapılabilir.

Sökülen her elektron anoda ulaşacağından
• katodun yüzeyine düşürülen fotonların enerjisi,
• anot levhasının yüzey alanı,
• katot ve anot levhaları arasındaki uzaklık,
• metalin eşik enerjisi maksimum akım (im) değerini etkilemez.

UYGULAMA » 7

Katodunda 4,1 eV eşik enerjili alüminyum metal kullanılan bir fotosele 4 V’luk bir üreteç, şekildeki gibi bağlanmıştır. Buna göre fotoselin katoduna 1550 Â dalga boylu morötesi ışık düşürüldüğünde sökülen elektronların maksimum kinetik enerjisi kaç eV olur? (h . c = 12 400 eV . Â)

  • Cevap: 7,9 eV

12. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 210 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!