Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 240

“12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 240 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 240

I. Direnç
II. Diyot
III. Transformatör
IV. LED
V. Fotovoltaik pil
Yukarıda verilen devre elemanlarından hangilerinin yapısında yarı iletken malzeme bulunur?

Diyot, LED ve fotovoltaik pilin (güneş pili) yapısında yarı iletken malzeme bulunur. Direnç ve transformatörün yapısında yarı iletken malzeme bulunmaz. Cevap II, IV ve V’tir.

ETKİNLİK 2

Etkinliğin Adı: Güneş Pili Kullanılan Enerji Sistemleri
Etkinliğin Amacı: Güneş pillerini kullanarak günlük hayatı kolaylaştıran sistem tasarlayabilme.
Araç Gereç: Kalem, kâğıt, görüntüleme teknolojilerine ait resimler, yapıştırıcı, genel ağa bağlı cihaz.

Yönerge: Uygulama aşamalarını takip ederek etkinliği gerçekleştiriniz. Etkinliği tamamladıktan sonra “Etkinliğin Değerlendirmesi” kısmında verilen soruları cevaplayınız.

Etkinliğin Uygulama Aşamaları

1. Beşer kişilik gruplar oluşturunuz.
2. Tasarıma başlamadan önce grup arkadaşlarınızla tasarım modeli ve günlük hayatta kolaylaştırmak istediğiniz problem üzerine fikir alışverişinde bulununuz.
3. Grup üyelerinin tasarım fikirlerinin avantaj ve dezavantajlarını belirleyiniz.
4. Grup olarak hangi tasarımı yapacağınıza ve tasarımın adının ne olacağına karar veriniz.
5. Tasarımınızı ayrıntılı bir şekilde kâğıda çiziniz.
6. Tasarımınızın ülke ekonomisine ve çevreye sağlayacağı katkılar hakkında bir sunum yapınız.

Etkinliğin Değerlendirmesi

1. Gruplar tarafından ortaya konan tasarımların kullanım alanlarını ve bu alanlarda günlük hayatı nasıl kolaylaştırdığını belirtiniz.

  • Cevap: Gruplar tarafından ortaya konan tasarımlar, güneş pilleri kullanarak sokak lambalarının enerji ihtiyacını karşılayan sistemler olabilir. Bu tasarımlar, gündüz güneş enerjisi toplayarak depolayan ve gece sokak aydınlatmasını sağlayan akıllı bir sistem içerebilir. Bu tasarımlar, hem enerji tasarrufu sağlar hem de çevreye daha az karbon salınımı ile katkıda bulunur.

2. Grupların tasarımlarından uygun olanları birleştirerek daha verimli tasarımlar oluşturunuz. Bu tasarımlarla ulusal veya uluslararası yarışmalara katılınız.

  • Cevap: Farklı grupların tasarımlarını birleştirerek, büyük bir güneş enerjisi destekli aydınlatma sistemi oluşturabiliriz. Bu sistem, şehir sokaklarını daha verimli ve çevre dostu bir şekilde aydınlatacak. Bu tasarım ulusal veya uluslararası yarışmalara katılarak daha geniş bir çapta tanıtılabilir ve benzer sistemlerin geliştirilmesine ilham kaynağı olabilir.

12. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 240 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!