Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 242

“12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 242 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 242

Günlük hayatta kullanılan tüm maddelerin, üzerlerinden geçen elektrik akımına karşı belli bir elektriksel direnci vardır. Maddenin direncinden dolayı elektrik enerjisinin bir kısmı ısı enerjisine dönüşür. Maddenin direnci arttıkça elektriksel enerjideki kayıp da artmaktadır. Bazı maddeler, belli bir sıcaklık değerinin altında elektriksel direnç göstermemektedir. Elektriksel direnci sıfır olan maddelere süper iletken denir. Maddelerin elektriksel direncinin sıfır olduğu sıcaklık değerine kritik sıcaklık (Tc) denir. Grafik 6.1’de normal iletkenler ile süper iletkenlerin dirençlerinin sıcaklığa bağlı değişim grafiği gösterilmektedir.

1911 yılında Hollandalı fizikçi Heike Kamerlingh Onnes (Hayke Kamerling Ons), sıcaklığı 4,2 kelvin değerine düşen cıvanın, üzerinden geçen elektrik akımına karşı herhangi bir direnç göstermediğini keşfetmiştir. Bu keşif sayesinde Nobel Fizik Ödülü’nü kazanmıştır. Heike Kamerlingh Onnes, ulaştığı sonucu doğrulamak için süper iletken hâle gelen cıvaya elektrik akımı vermiş, sonra devreden üreteci çıkarmış ve elektrik akımının herhangi bir gerilim kaynağına ihtiyaç duymadan devrede dolandığını fark etmiştir. Bu keşiften yaklaşık 22 yıl sonra Walther Meissner (Volter Maysner) ve Robert Ochsenfeld (Rober Ohsenfayld) tarafından tüm süper iletkenlerin çevrelerindeki manyetik alanı dışladığı gözlemlenmiştir. Böylelikle süper iletkenlerin diyamanyetik özellik gösterdiği keşfedilmiştir. 1911 yılından günümüze kadar Heike Kamerlingh Onnes ve farklı bilim insanları tarafından birçok element ve alaşımın farklı kritik sıcaklık değerlerinde süper iletkenlik özelliği kazandığı ortaya konmuştur. Süper iletkenlerin insanoğlu için büyük bir önemi vardır. En önemli avantajları, enerji kayıplarını azaltarak enerji tasarrufu sağlamalarıdır.

1972 yılında John Barden (Con Berdin), Leon Cooper (Liın Kupır) ve John Schrieffer (Con Şirifır); elektron çiftleri (Cooper çiftleri) kavramı ile süper iletkenliği açıklayarak Nobel Fizik Ödülü kazanmıştır. Süper iletkenler; MAGLEV treni, MAGLEV rüzgâr türbini, parçacık hızlandırıcı, kablo, manyetik güç depolama birimi, manyetik rezonans (MR) cihazı vb. sistemlerde kullanılmaktadır.

UYGULAMA » 1

Süper iletkenlerin temel özelliklerini açıklayarak normal iletkenlerle benzer ve farklı yönlerini belirtiniz.

  • Cevap: Kritik sıcaklıkta ve altında madde elektriksel direnç göstermemektedir. Süper iletkenler diyamanyetik özellik sergilemektedir. İletkenlerin normal şartlarda elektriksel direnci vardır.

12. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 242 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!