Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 249

“12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 249 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 249

Üst enerji seviyesinde bulunan bir elektronun bir foton ile etkileşime girerek daha düşük enerji seviyesine geçme sürecine uyarılmış emisyon adı verilir. Işığın uyarılmış emisyon yoluyla şiddetlendirilmesin! sağlayan cihaza LASER (Görsel 6.20) denir. LASER cihazından çıkan ışınlar ise LASER ışınları olarak adlandırılır. LASER kelimesi, İngilizce Light Amplification by Stimulated Emis- sion of Radiation [Layt Emplifikeyşın bay Sitimuleytıt Emişın of Redieyşın (Işığın Uyarılmış Işın Salımıyla Yükseltilmesi)] kelimelerinin baş harflerinden meydana gelmektedir. 1960 yılında Theodore Maiman (Teodor Meymen), yakut kristal çubuk etrafına sarılı güçlü bir ampulü kullanarak LASER’i icat etmiştir.

Işık, dalgalar hâlinde hareket eder. Örneğin bir ampulden veya bir el fenerinden yayılan görünür ışık, birden fazla dalga boyunu veya rengi içerir ve tutarsızdır. Diğer bir deyişle ışık dalgalarının tepeleri ve çukurları farklı dalga boylarında ve farklı yönlerde hareket eder. LASER ışınları, elektromanyetik spektrumdaki ışınlardan farklıdır. Bu ışınlar, doğada kendiliğinden oluşamaz. LASER ışınları; eşit dalga boylu, eşit frekanslı, aynı fazlı ve aynı yönlü ışık demetleridir. Bu nedenle görünür ışığa göre daha tutarlıdır. LASER ışınları, aynı fazlı fotonlardan meydana geldiği için bir noktaya odaklanabilmektedir. Bu ışınlar, odaklı ışık demetleri olduğu için uzak mesafelere dağılmadan gidebilmektedir.

SİMÜLASYON

Simülasyonun Adı: LASER
Simülasyonun Amacı: LASER ışınının oluşumunu açıklayabilme.
Araç Gereç: Genel ağ bağlantısı olan bir cihaz, kâğıt, kalem.

Yönerge: Karekoddan yararlanarak simülasyona ulaşınız ve uygulama aşamalarını takip ederek simülasyonu gerçekleştiriniz. Simülasyonu tamamladıktan sonra “Simülasyonun Değerlendirmesi” bölümünde verilen soruları cevaplayınız.

Simülasyonun Uygulama Aşamaları

1. Kullandığınız ışığın rengine göre enerji seviyelerini (bir veya iki enerji seviyesi) ayarlayınız.
2. Lamba kontrolü kutusundan ışığın şiddetini ayarlayabilirsiniz.
3. Aynaları aktif hâle getirerek yansıtma yüzdesini ayarlayınız.
4. Farklı renk ve enerji seviyelerindeki ışıkları kullanarak uyarılmış ışıma yolu ile LASER ışını oluşturunuz.

Simülasyonun Değerlendirmesi

1. Hangi şartlar altında LASER ışını elde edebildiniz?

  • Cevap: LASER ışını elde etmek için yansıtma yüzdesi yüksek olan aynaları aktif hale getirip enerji seviyelerini belirli bir aralıkta ayarladım.

2. Işık şiddeti, dalga boyu, yaşam süresi değişkenlerinin LASER ışını üzerindeki etkileri nasıldır?

  • Cevap: Işık şiddeti, dalga boyu ve yaşam süresi gibi değişkenler LASER ışınının yoğunluğunu, rengini ve sürekli bir çıkış elde edilip edilemeyeceğini etkiler. Örneğin, yüksek ışık şiddeti ve uygun dalga boyu LASER ışını oluştururken, kısa bir yaşam süresi LASER ışınının sürekli bir çıkışını engelleyebilir.

3. Simülasyonu daha iyi hâle getirmek için ne gibi öneriler sunabilirsiniz?

  • Cevap: Simülasyonu daha iyi hâle getirmek için kullanıcıların LASER ışınının oluşumu üzerinde daha fazla kontrol sahibi olabilecekleri ve gerçek dünya uygulamalarına daha benzer ayarlamaların yapılabilmesi için seçenekler eklemek iyi bir öneri olabilir.

12. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 249 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!