Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Fizik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 170

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Sayfa 170 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Fizik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 170

Maddeyi oluşturan atomların oluşum basamakları Şekil 4.22’de verilmiştir.

Doğada her çeşit madde, fermiyon adı verilen parçacıkların bozonlar aracılığı ile bir araya gelmesinden oluşmuştur. Kuarkların farklı şekillerde bir araya gelmesiyle oluşan atom altı yapılara hadronlar denir. Hadronlar, kendi içinde kütle büyüklüklerine göre mezonlar ve baryonlar olarak iki gruba ayrılır. Baryon üyesi olan proton ve nötronlar bir araya gelerek atomun çekirdeğini, atom çekirdeği lepton üyesi olan elektronlarla bir araya gelerek atomu, atomlar bir araya gelerek molekülleri, moleküller de bir araya gelerek maddeyi oluşturur.

Kütle ve Higgs Bozonu

Standart modeldeki parçacıkların bazıları kütleliyken bazıları kütlesizdir. Standart model bu durumu Higgs mekanizmasıyla açıklar. Tüm uzayın Higgs alanıyla dolu olduğu varsayılır. Fermiyonlar, W ve Z bozonları uzayda hareket ederken bu alanla etkileşerek kütle kazanır. Fotonun ve gluonların kütlesiz olmasının sebebi ise Higgs alanıyla etki- leşmemeleridir. Etkileşime aracılık eden parçacığa Higgs bozonu ya da Higgs parçacığı denir. Higgs bozonunun kendisi de Higgs alanıyla etkileşerek kütle kazanır (Görsel 4.9).

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 170 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!