Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Fizik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 62

12. Sınıf Fizik Ders Kitabı Sayfa 62 Cevapları Meb Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Fizik Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 62

1.5.1. Kepler Kanunları

Johannes Kepler (Yuhannes Kepler) (Görsel 1.24), gezegenlerin Güneş etrafındaki hareketini Newton’ın kütle çekim kuvvetine dayandırarak üç kanunla açıklamıştır.

1. Yörüngeler Kanunu

Gezegenler, odaklarının birinde Güneş bulunan elips şeklindeki yörüngelerde dolanır. Buna yörüngeler kanunu denir (Şekil 1.26).

2. Alanlar Kanunu

Dünya, Güneş etrafında Şekil 1.27’deki gibi dolanırken K’dan L’ye ve M’den N’ye eşit sürede ulaşırsa yarıçap vektörünün tarayacağı A ve A2 alanları da birbirine eşit olur. Açısal momentumun korunumu yasasına göre Dünya’nın hızı Güneş’e yaklaştıkça artar. Bu nedenle KL yayının uzunluğuyla MN yayının uzunluğu eşit değilken A, ve A2 alanları birbirine eşittir.

3. Periyotlar Kanunu

Gezegenlerin Güneş etrafındaki dolanımları sırasında ortalama yörünge yarıçaplarının küpünün, dolanım periyotlarının karesine oranı daima sabittir. Buna periyotlar kanunu denir. Gezegenlerin Güneş’e en yakın olduğu mesafeye RMin, en uzak olduğu mesafeye RMax denir.

Johannes Kepler (1571-1630)

Johannes Kepler, 27 Aralık 1571’de Güneybatı Almanya’da doğdu. 16 ve 17. yüzyıllardaki bilimsel devrimin en önemli temsilcilerinden biridir.

Kepler, Tübingen Üniversitesinde öğrenim gördü. Koper- nik’in yeni dünya sistemiyle tanıştı. Ünlü gökyüzü gözlemcisi Tycho Brahe’yle (Taykıl Brah) birlikte çalıştı. Uzun yıllar emek vererek keşfettiği ve kendi adıyla anılan üç yasa nedeniyle astronomide büyük bir ün kazandı. Optik ve matematik alanlarına da önemli katkılarda bulundu.

Kepler’in bilim dünyasındaki ünü, gezegenlerin hareketlerinin dayandığı yasaları tespit etmesi, Kopernik’in Güneş Sistemi Kuramı’nı kesinleştirmesi ve modern astronominin temellerini güçlendirmesi gibi çalışmalarından ileri gelir.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Meb Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 62 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!