Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Ata Yayıncılık Sayfa 108

“9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 108 Ata Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Ata Yayıncılık Sayfa 108

Çözüm

Görsel 3.54 incelendiğinde kitabın ağırlığının, yatay düzlemde olduğu gibi zemine bastırma işlevinde olmadığıdır. Burada ağırlık, kitaba düşey duvarda aşağıya doğru etki etmektedir.

Newton’ın II. Hareket Yasası’na göre net kuvvet varsa ivmeli hareket de vardır. Kitabın düşey duvarda ağırlığını dengeleyecek başka bir kuvvet olmadığı için kitap aşağı yönde ivmeli hareket yapar.

Yatay doğrultudaki kuvvetleri incelediğimizde kitabı yüzeye bastıran kuvvet F büyüklüğündedir. Duvar, kitaba bu kuvvete eşit ve zıt yönde F büyüklüğünde bir tepki kuvveti (N) uygular. İvmeli hareket de vardır. Kitabın düşey duvarda ağırlığını dengeleyecek başka bir kuvvet olmadığı için kitap aşağı yönde ivmeli hareket yapar.

Sıra Sizde

1. Bir cisim serbest bırakıldığında yere doğru hızlanarak düşer. Bu cismi yere doğru ivmelendiren etkinin ne olduğunu açıklayınız.

  • Cevap: Cisme etki eden kütle çekim kuvvetinin etkisiyle cismin hızlanarak hareket eder.

2. Bir masa üzerinde hareketsiz duran cisme yer çekimi kuvveti etki eder mi? Yer çekimi kuvveti etki ediyorsa cismin hareket etmemesinin nedenini açıklayınız.

  • Cevap: Yer çekimi kuvveti etki eder. Cisim dengelenmiş kuvvetlerin etkisinde olduğundan hareket etmez.

3. Görsel 3.55’teki gibi F ve G kuvvetlerinin etkisinde olan cismin etki-tepki kuvvetlerini serbest cisim diyagramında çizerek gösteriniz.

  • Cevap:

4. Yatay buzlu bir zeminde yük kızağını çeken kişi kızağı hareket ettirebilir mi? Kızağa uygulanan etki-tepki kuvvetinin eşit ve zıt yönlü olmasıyla ilgili olarak ne söylenebilir?

  • Cevap: Hareket ettirebilir. Etki ve tepki kuvvetleri farklı cisimler üzerinde olduğundan kızak hareket eder.

5. Sert bir zemine bacağınızı çarptığınızda bacağınız neden acır?

  • Cevap: Etki kuvvetine karşı yüzeyde bir tepki kuvveti uygular. Bu kuvvet bacağı acıtır.

9. Sınıf Ata Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 108 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry