Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Ata Yayıncılık Sayfa 114

“9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 114 Ata Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Ata Yayıncılık Sayfa 114

Ağır bir cismi Görsel 3.61’deki gibi tekerlekli bir araba yardımıyla hareket ettirmek, yerde kaydırarak hareket ettirmekten daha kolaydır. Buna göre dönerek ilerleyen cisimlere etki eden sürtünme kuvvetinin daha az olduğunu söyleyebilir misiniz? Şimdi bu olayın nedenini açıklayalım.

Dönerek İlerleyen Cisimlerde Sürtünme Kuvveti

Görsel 3.62’deki silindir, yatay zemin üzerinde dönerek ilerlemektedir. Silindirin ağırlığının etkisiyle zemin de silindire aynı büyüklükte ama zıt yönde normal kuvvet uygular.

Silindire uygulanan yatay F kuvveti, silindirin +x yönünde dönerek ilerlemesine neden olur. Bu esnada silindirin yüzeye temas ettiği noktada -x yönünde dönme sürtünme kuvveti etki eder.

Doğrusal hareket eden bir aracın tekerleğine etkiyen direnç kuvvetine dönme (yuvarlanma) sürtünme kuvveti denir. Dönme sürtünme kuvveti bisikletin hareketi sırasında yol ve lastiklerdeki şekil değiştirmelerden kaynaklanır (Görsel 3.63). Bu şekil değişiklikleri enerji kaybına yol açar. O hâlde bu enerji kaybını azaltmak için arabaların tekerleklerindeki hava basın – cının doğru olması gerektiğini öngörebilirsiniz.

Araştıralım – Tartışalım 

1. Cismin sürtünme kuvvetinin büyüklüğünü, temas ettiği yüzeyin cinsi nasıl etkiler? Araştırarak tartışınız.

  • Cevap:

2. ABS fren sistemini araştırarak arkadaşlarınızla tartışınız.

  • Cevap:

9. Sınıf Ata Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 114 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry