Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Ata Yayıncılık Sayfa 116

“9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 116 Ata Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Ata Yayıncılık Sayfa 116

Sıra Sizde

1. Görsel 3.68’deki tekerlek yavaşlayacak şekilde kaymadan dönüyor. Bu durumda tekerleğin yola temas ettiği noktadaki sürtünme kuvvetinin yönünü belirleyerek serbest cisim diyagramını çiziniz.

  • Cevap: Tekerleğin hareket yönüyle aynı yönde sürtünme kuvveti oluşur.

2. G ağırlıklı bloklar üst üste konularak perçinleniyor ve Görsel 3.69’daki gibi bir sistem elde ediliyor. Sistemin durgun ve sabit hızla hareketli durumlarının serbest cisim diyagramlarını çiziniz.

  • Cevap:

Beklenen Performans
Araştırma
Analiz-sentez
Ana dilde eğitim yetkinliği
Dijital yetkinlik

Değerlendirme
Dereceli puanlama anahtarı
Öz değerlendirme formu
Grup Değerlendirme

Süre
1 hafta

Sürtünmeyle ilgili öyle durumlarla karşılaşırız ki bazen sürtünme kuvvetini artırmak, bazen de azaltmak hatta yok etmek isteriz. Örneğin bir otomobil motorunun içindeki hareketli parçalar arasındaki sürtünmeyi azaltmak için motor yağı kullanılır. Böylece parçalar arasındaki sürtünme azaltılarak aşınmalar engellenir. Enerjinin daha az ısıya dönüşümü sağlanır. Ya da araba fren yaptığında sürtünme kuvvetinin yardımıyla durdurulur. Buna göre, günlük yaşantımızda sürtünme kuvvetinin avantaj ve dezavantajlarını araştırınız. Araştırmanızı Powerpoint, poster vb. sunu hâline getiriniz. Sunumunuzu arkadaşlarınızla paylaşınız.

Proje Çalışmasında Dikkat Edilecek Hususlar

1. Araştırmanızı gerçekleştirmek üzere dörderli gruplar oluşturunuz.
2. Araştırmanızı planlayarak aranızda iş bölümü yapınız.
3. Araştırmanızı genel ağ (gov, edu, vb. uzantılı), bilimsel dergi ve kitaplardan yapınız.
4. Araştırma sonuçlarınızı mümkün olduğunca görsellerle destekleyiniz.
5. Performansınız ders kitabınızın sonundaki dereceli puanlama anahtarı, öz değerlendirme formu ve grup değerlendirme formuna göre değerlendirilecektir.

  • Cevap:

9. Sınıf Ata Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 116 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry