Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Ata Yayıncılık Sayfa 126

“9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 126 Ata Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Ata Yayıncılık Sayfa 126

9.4.1.2. Mekanik İş ve Mekanik Güç

Amaç: İş ile güç arasındaki ilişkiyi kavramak.

Bir işin yapılma süresi önemli midir? Aynı işi farklı sürelerde yapan kişiler için bu farklılık nasıl adlandırılabilir?

Günlük dilde en çok karıştırılan kavramlardan ikisi de güç ve kuvvet kavramlarıdır. Bir kişi için güçlü derken aslında güç kelimesi kuvvetli anlamında kullanılır. Gerçekte fizik dilinde güç ve kuvvet kavramları arasında sıkı bir ilişki olmasına rağmen ikisi farklı kavramlardır.

Fizik biliminde güç, iş yapma hızını anlatır. İş yapabilme yeteneğini enerji olarak tanımlamıştık. Buna göre gücü, birim zamanda aktarılan enerji ya da birim zamanda yapılan iş olarak tanımlayabiliriz. Bir başka deyişle güç, enerjiyi işe dönüştürmenin zaman açısından performansıdır. Örneğin kütleleri eşit olan Ali ve Ahmet’in aynı binada 3. katta oturduklarını düşünelim. Ali ile Ahmet 3. kata çıktıklarında eşit işler yapmış olurlar. Ancak kata çıkma süreleri farklı ise bunun nedeni güçlerinin farklı olmasıdır. Ali 3. kata 40 s’de, Ahmet 30 s’de çıkıyorsa Ahmet, Ali’den daha güçlüdür denir. Güç “P” sembolü ile gösterilir. İş yapılma süresinin bir göstergesi olan gücün matematiksel modeli,

Güç birimi ise joule/saniyedir. SI birim siteminde güç birimi watt’tır. Watt biriminin kullanılmasının nedeni İskoçyalı bilim insanı James Watt’ın (Ceymiş Vat) buharlı motoru icat etmesiyle ilgilidir. James Watt’ın onuruna güç birimi olarak watt seçilmiştir. Watt kısaca “W” sembolü ile gösterilir. 1W’lık güç, 1 s’de IJ’lük iş yapıldığının ya da enerji harcandığının göstergesidir.

Watt küçük bir güç birimi olduğundan bunun yerine 1000 katını ifade eden kilowatt (kW) kullanılmaktadır.

Günlük yaşantımızda kullandığımız ev aletlerinin gücü watt olarak belirtilmiştir. Görsel 4.5’te bazı ev aletleri görülmektedir. Evimizdeki elektrikli aletlerin güç değerleri üzerinde yazılıdır. Bu değerleri öğrenerek sınıfta paylaşınız.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Ata Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 126 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry