Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Ata Yayıncılık Sayfa 127

“9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 127 Ata Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Ata Yayıncılık Sayfa 127

Motorlu taşıtlarda ise güç için watt yerine beygir gücü (BG) ifadesi kullanılır.

1 BG = 746 watt’dır. 1 BG, bir atın gücüdür. James Watt tarafından buhar beygiri gücü olarak adlandırılan bu güç, bir atın bir saniyede yaptığı iştir.

Görsel 4.6.a’da görülen at arabasını iki at çektiğinde arabanın gücü 2 beygirken Görsel 4.6.b’deki otomobilin gücü 300 beygirdir.

Elektrik tüketimlerimiz de enerji üzerinden faturalandırılır. Görsel 4.7’deki elektrik sayaçlarında kullanılan elektrik enerjisi miktarı kilowatt-saat (kWh) olarak belirtilir.

Örnek 

Görsel 4. 7: Elektik sayacı
Görsel 4.8’deki cisme uygulanan dik kuvvetler, cismi A noktasından B noktasına getirdiğinde yapılan işi hesaplayınız (sistem sürtünmesiz).

Çözüm

Cisim yatay doğrultuda hareket ettiğinden yalnızca bu doğrultuda etkiyen kuvvetler iş yapar: Yani F1 ve F3 kuvvetleri. Bu nedenle cisme hareket yönüne dik etki eden F2 kuvveti iş yapmaz.
F1 ve F3 kuvvetleri aynı yönlü kuvvetler olduğundan cisme etki eden net kuvvet,

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Ata Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 127 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry