Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Ata Yayıncılık Sayfa 15

“9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 15 Ata Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Ata Yayıncılık Sayfa 15

Bu nedenledir ki fizikte bilimsel yöntemle yapılan çalışmalarda 16. yüzyıldan itibaren büyük ilerlemeler olmuştur. Şimdi evrendeki olayların açıklanmasında fizik biliminin rolü ile ilgili örnekleri inceleyelim:

Aristo (MÖ 384-322) ve Galileo’nun yatay bir düzlem üzerindeki hareketi yorumlamalarından yola çıkarak hareket olgusunu açıklayalım. Aristo, itme verilen cisimlerin bir süre sonra yavaşlayıp durduğunun farkına varmıştır. Buna dayanarak da cisimlerin doğal hâlinin durgun olduğunu savunmuştur.

Galileo ise yaptığı çalışmalar sonucunda sürtünmenin ortadan kaldırılması durumunda, yatay düzlemde itme verilen cisimlerin sonsuza kadar durmadan hareket edeceğini öngörmüştür. Böylece bir cisim için hareketli olmasının durgun olmak kadar doğal olduğu sonucuna ulaşmıştır.
Aristo, serbest düşen cisimlerin yere ulaşma süreleri ile ağırlıkları arasında bir ilişki olduğunu ileri sürmüştür. Aristo, bir top ile bir tüyün (Görsel 1.4), aynı yükseklikten aynı anda serbest bırakıldığında ağır olan topun daha kısa sürede yere ulaşacağını düşünmüştür. Aristo’nun ortaya koyduğu bu görüş yüzyıllar boyunca kabul görmüştür.

Galileo ise yaptığı deney ve gözlemlerle hava sürtünmesinin olmadığı bir ortamda aynı yükseklikten aynı anda bırakılan top ve tüyün aynı anda yere ulaşacaklarını belirlemiştir. Cisimlerin hareketleriyle ilgili açıklamalar Galileo’nun düşen cisimler üzerindeki çalışmalarından yaklaşık yarım asır sonra Newton tarafından daha geniş çerçevede ele alınmıştır. Newton, kütle çekimi ve hareket yasaları ile hareket konusunu yasalara bağlayarak açıklamıştır.

Bu olayı ve önceki bilgilerinizi de kıyaslayarak fizik yasalarının ve kuramlarının belirli şartlar altında geçerliliğini koruduğunu gözünüzden kaçırmayınız. Sizler de bilimsel bilginin değişiminin evrenin anlaşılması ve açıklanmasındaki rolünü araştırabilirsiniz.

Araştıralım-Tartışalım

Birçok bilim insanı, atomun yapısıyla ilgili farklı zamanlarda değişik görüşler belirtmişlerdir. Atomun yapısı ile ilgili öne sürülen görüşler zamanla gelişerek günümüzdeki hâline ulaşmıştır. Sizler de atomun yapısı ile ilgili zamanında geçerliliği kabul edilmiş bilgileri araştırınız. Atomun yapısıyla ilgili çok daha ayrıntılı bilgilere ulaşılmasının evrenin anlaşılmasına ve açıklanmasına nasıl katkı sağlayacağını sınıfınızda arkadaşlarınızla tartışınız.

  • Cevap:

9. Sınıf Ata Yayınları Fizik Ders Kitabı Sayfa 15 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fizik Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry